Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şefler Gaziantep mutfağını öğretiyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, UNESCO listesine alınan mutfağını tanıtmak ve aşçıları eğitmek için usta şeflerin de katıldığı eğitimler düzenlemeye başladı

Giriş Tarihi: 9.3.2016
Şefler Gaziantep mutfağını öğretiyor
UNESCO tarafından "Dünya Yaratıcı Şehirler Ağı"na gastronomi kategorisinde dâhil edilen Gaziantep'te, mutfak altyapısını güçlendirmek için aşçı ve şeflere eğitimler veriliyor. Gaziantep Gastronomi ve Turizm Derneği (GASTURDER) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla, öncelikli olarak sektörde hizmet veren personele yönelik düzenlenen 'Sürdürülebilir Profesyonel Gastronomi Eğitimleri' başladı.

İŞİN ÖZÜNÜ ÖĞRENMEK
Eğitim öncesinde ünl�� aşçılar tarafından hazırlanan yemek sunumlarını inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ünlü şeflerin de katkıları ve vizyonuyla Gaziantep mutfağını daha da ileriye taşımak için eğitim çalışmalarının devam edeceğini belirtti. Şahin, "Şehrimizde hizmet veren otel, lokanta gibi alanlardaki aşçılar ve şefler buraya gelerek milli aşçılarımızdan yeni bilgiler öğreniyorlar. Bu işin özünü öğrenmek gerekiyor" diye konuştu.

İŞLETMELER GÜÇLENDİRİLECEK
GASTURDER Yönetim Kurulu Başkanı Songül Toprak Alisinanoğlu ise kısa bir süre önce kurulan derneğin Gaziantep yemek kültürüne ve gastronomisine destek vereceğini söyledi. Eğitimin amacının kaliteyi yükseltmek, sektörü dünya standartlarına ulaştırabilmek olduğunu vurgulayan Alisinanoğlu, eğitimlerle Gaziantep'teki işletmeleri mutfak konusunda güçlendirmenin hedeflendiğini kaydetti.

ÜNLÜ ŞEFLER MUTFAKTA
Eğitim mutfağında İstanbul'dan ünlü şefler Rafet İnce, Mardin'den eğitime katılan servis personeline hijyen eğitimi verdi. Şef Murat Bozok ise Fransız mutfağını anlattı. Dünyada en çok bilinen mutfakların başında gelen Fransız mutfağının yükseliş hikâyesini ve yöntemlerini anlatarak, Gaziantep mutfağının dünyaya tanıtımı için yol gösterici örneklemelerde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şefler Gaziantep mutfağını öğretiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN