Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Her bir kuruşun hesabını sorarız'

Sarıçam Belediye Başkanı MHP'li Bilal Uludağ, çöp toplama ve temizlik ihalesindeki sahteciliği ihale sonrası fark ederek, belediyeyi binlerce liralık zarardan kurtardığını söyledi

Giriş Tarihi: 10.3.2016
'Her bir kuruşun hesabını sorarız'
Adana'nın Sarıçam Belediyesi'nde yapılan çöp toplama ve temizlik ihalesine fesat karıştırıldığı ve 625 bin lira kamu zararı oluşturulduğu iddiasıyla Belediye Başkanı Bilal Uludağ'ın da aralarında bulunduğu 10 kişinin ifadeye çağrılması üzerine bir açıklama yapan MHP'li Belediye Başkanı Bilal Uludağ, "İddiaların tam aksine ihaledeki sahtecilik tarafımızdan fark edildi ve binlerce liralık kamu zararının önüne geçildi. Yüklenici firmanın 580 bin liralık teminat mektubuna el konuldu. Kalanı için icra takibi başlatıldı. Personel için de disiplin soruşturması yapıldı. Biz görevimizi bütün hassasiyetimizle yapmaya gayret ediyoruz. Halkın tek kuruşunun bekçisiyiz" dedi.

"ZARARIN ÖNÜNE GEÇTİK"
İhalenin yapılmasının ardından kazanan Setenay firmasının belgelerinin sahte olduğunu ortaya çıkardıklarını ve derhal firma ile yapılan sözleşmeyi feshettiklerini söyleyen Belediye Başkanı Bilal Uludağ, "625 bin liralık kamu zararının önüne geçmek için ihaleyi kazanan firmanın belediyede alacağı olan 568 bin liralık kısmına el koyduk. Kalan 81 bin 918 lirası içinde icra takibi başlattık. Setenay firmasının sahte belgelerle alt yüklenici firma Erma şirketi adına tahakkuk etmesi gereken 155 bin lirayı da kendi hesabına geçirdiğini de ortaya çıkardık ve 155 bin lirayı geri aldık" diye konuştu.

DİSİPLİN SORUŞTURMASI

Setenay firmasıyla yapılan ihale sözleşmesinin feshedildiğini ve durumun İçişleri Bakanlığına, Savcılığa ve Emniyet Müdürlüğü'ne bilgi verildiğini söyleyen Belediye Başkanı Bilal Uludağ, "Bu ihalede görev alan personelimiz Sami Karabudak, Ertuğrul Işık, İbrahim Yavuz, Huriye Kaya, Mehmet Öz ve Ercan Özdamar hakkında da disiplin soruşturması açtık. Soruşturma için Başkan Yardımcım Halil Boz'u görevlendirdim" şeklinde konuştu.

SÜRECİ ANLATTI
İhale sürecine de açıklık getiren Başkan Uludağ şöyle dedi: "Çöp Toplama ve Temizlik ihalesi Kamu İhale Kanununun 19. maddesine istinaden açık ihale usulüne göre yapıldı. EKAP ve idareden 17 firma şartname satın aldı. İhale günü 4 firma teklif verdi. 2 firmanın birçok evraklarının eksik olduğu tespit edilince devre dışı kaldı. Diğer 2 firmanın evrakları kontrol edildi ve Akdeniz firması ile ortak giren Yavuz firması bilanço belgelerinden dolayı elendi ve ihale Setanay firmasında kaldı. Akdeniz firması sadece bilanço için Kamu İhale Kurulu'na (KİK) itiraz etti, KİK de düzeltici işlem verdi. Ancak Akdeniz firması yeterlilik kriterlerini yerine getiremeyince elendi."

FİRMA KâRI DÜŞÜRÜLDÜ
AK Partili Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci döneminde yapılan ihalede firma kârının yüzde 15 olduğunu, firmanın işçi temin etmekten başka sorumluluğunun da bulunduğunu belirten Başkan Bilal Uludağ, "Bizim dönemimizde yapılan ihalede görev alanı genişlemesine ve işçi sayısı yüzde 50 artmasına rağmen firma kârı yüzde 10'a düşürüldü. Yüklenici firma ayrıca iş güvenliği giderleri, işçilerin elbisesi, araçların sigorta, kasko ve arıza giderlerini karşılama sorumluluğunu da üstlendi. Görüldüğü gibi bizim yönetimimizde Sarıçam halkının tek kuruşunun hesabını yapmak zorundayız. Biz işimizi son derece dürüst ve şeffaf olarak yapıyoruz. Verilmeyecek hesabımız yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Her bir kuruşun hesabını sorarız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN