Sokaklar çamur deryasına döndü

Mersin'in Yenişehir ilçesindeki Aydınlıkevler ve Palmiye mahallelerinde yapılan kazılardan sonra bozulan yollar yapılmadı, vatandaşlar kime gideceğini şaşırdı

Giriş Tarihi: 11.3.2016
Sokaklar çamur deryasına döndü
Mersin'in Yenişehir ilçesine bağlı Aydınlıkevler ve Palmiye mahallelerinde doğalgaz çalışmaları sırasında kazılan yollar aylar geçmesine rağmen yapılmadı. Güneşli havalarda tozdan, yağmurlu havalarda ise çamurdan geçilmeyen yollar yaşamı çileye dönüştürdü. Bölgede yaşayan vatandaşlar hangi kapıyı çaldı ise soruna çözüm bulacak bir muhatap bulamadı. Doğalgaz firması, Yenişehir Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi topu birbirlerine atıyor, olan vatandaşa oluyor. Yenişehir Belediye Başkanı CHP'li İbrahim Genç, "Büyükşehir'den bu zamana kadar para aktarılmadı. Buna rağmen kendi bütçemizden ara sokaklarda asfaltlama yapıyoruz" dedi.

ÇAMUR DERYASI
Aydınlıkevler Mahallesi'nde yaşayan metalürji mühendisi Doğanay Gök (24), 2002, 2004, 2006, 2008, 2009, 2010, 2012, 2015 ve 2018 sokaklarda aylar öncesinden doğalgaz için kazı yapıldığını ancak ne kazan firmanın ne de ilçe belediyesinin bozulan yolları yapmak için bir hamle yapmadığından yakınarak, "Yolları kazıp doğalgaz borularını döşediler. Aylar geçti ama bozulan yollarda bu zamana kadar asfaltlama yapılmadı. Firmaya soruyoruz, kazdıkları yolun parasını belediyeye yatırdıklarını söylüyorlar. İlçe belediyesi ise oralı değil" diye dert yandı. Palmiye Mahallesi'nde esnaflık yapan 75 yaşındaki Ahmet Uçar ise işyerinin önünden geçen 1219 ile Pirireis Ortaokulu'nun doğusunda kalan 1214 numaralı sokakların 1 ay önce kazıldığını belirterek, "Bu işin sorumlusu kim, kim yapacak yolumuzu? Soruyoruz, kimi doğalgaz firmasını kimi ise belediyeyi sorumlu tutuyor. Kime gideceğimizi şaşırdık. Vatandaşlar mağdur durumda. Bir ayı geçti yollarımızda adım başı çukur var. Kaldırımların karolarını kırdılar. Kazılan yerler, kırılan kaldırımlar geri yapılmayacak sa istemiyoruz biz doğalgazı ya da başka yatırımı?" diye tepki gösterdi.

"ÇİLEYİ BİZ ÇEKİYORUZ"
Asfaltlama işlemini kimin yapacağını, bu konuda kimi sorumlu tutacaklarını bilmediklerini kaydeden Doğanay Gök, "Her iki mahallede yaşayan binlerce vatandaş mağdur durumda. Çocuklarımızı temiz kıyafetlerle okula gönderiyoruz, döndüklerinde çamurdan adama dönüyorlar. Bu yolu kim yapacak. Aksagaz mı, Yenişehir Belediyesi mi, yoksa Büyükşehir mi? Biri çıkıp bize bunu anlatsın. Eğer firma yapmıyorsa belediye neden kazılmasına izin veriyor. Firma parasını ödüyorsa belediye neden görevini yerine getirip, aldığı paranın karşılığını vermiyor?" diye konuştu.

AÇILIŞTAN SONRA
Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç yaptığı yazılı açıklamada, "Aksagaz tarafından 11 Şubat 2016 tarihinde kazısına başlanan Palmiye Mahallesi 1214 ve 1219 numaralı sokakların altyapı işlemleri, 18 Şubat'ta kısmen tamamlandı. Bu bölgede deplasesi yapılan hatların asfaltlanması, Tulumba Kavşağı'nın açılışının ardından Büyükşehir Belediyesi'nce yapılacak. Aydınlıkevler Mahallesi'nde ise altyapı kurumları tarafından tahrip edilen sokaklarda çalışmalarımız hızla devam ediyor. 2015, 2040 ve 2047 numaralı sokakların 15 metreden geniş olması nedeniyle Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne aittir. Buraları Büyükşehir yapacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokaklar çamur deryasına döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN