Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rektör adayının dosyası kabarık

Çukurova Üniversitesi rektörlüğüne adaylığını açıklayan İİBF Dekanı Prof. Dr. Alper Güvel hakkındaki birçok iddia üzerine YÖK lüzumu muhakeme kararı verdi

Giriş Tarihi: 14.3.2016
Rektör adayının dosyası kabarık
Çukurova Üniversitesi Rektörlüğüne adaylığını açıklayan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver Alper Güvel hakkındaki iddialar YÖK'ten karşılık buldu. Önceki görev yeri olan Ceyhan Meslek Yüksekokulu müdürlüğü döneminde, görevden alındığı 2013 yılına kadar pek çok usulsüzlük iddiası yüzünden soruşturma açılan Prof. Dr. Güvel hakkında hazırlanan rapor, YÖK tarafından da incelendi. Rektör adaylığı açıklaması yapan Güvel, hakkındaki iddiaları reddetse de Yükseköğretim Kurulu'nun verdiği kademe ilerlemesinin durdurulması ve aylıktan kesme gibi disiplin cezalarının yanı sıra lüzumu muhakeme kararı da yargı yolunu açtı.

YÖK KARARINI VERDİ
Çukurova Üniversitesi Mezunları Derneği tarafından hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulan Prof. Dr. Güvel'e yönelik iddialar, savcılığın görevsizlik kararı vermesiyle üniversiteye gönderildi. Rektörlük, iddialar üzerine YÖK'e başvurarak Prof. Dr. Güvel hakkında cezai ve disiplin yönünden soruşturma yapılmasını talep etti. Yüksek Öğretim Denetleme Kurulu'nun 2014/49 sayılı soruşturma raporunda, hakkındaki birçok suçlama nedeniyle 'lüzumu muhakeme' kararı verilerek, Güvel için mahkeme yolu açıldı.

BÜTÇEYE AKTARILMADI

Yüksek Öğretim Denetleme Kurulu'nun raporunda yer alan iddialara göre, Ceyhan MYO'nun eski müdürü Enver Alper Güvel, okulun konferans salonunu ücretsiz kullandırarak kamu zararına yol açtı. Ayrıca gayri resmi olarak kantin işletip, öğrencilere satılan staj defterlerinin gelirlerini üniversite bütçesine aktarmayarak kamu zararına neden oldu. Güvel hakkındaki çok ağır iddialardan bir başkası ise yerleşkedeki lojmanda oturanlardan elektrik parası kesintisi yapıp, bir kısmını bütçeye aktarmayarak yine kamu zararına yol açması.

GİRMEDİ, PARASINI ALDI

Raporda göze çarpan iddialar bunlarla sınırlı değil. Prof. Dr. Güvel, ek ders ödemelerine ilişkin olarak iki grup halinde verilmesi gereken derslerin tek grup halinde verilmesini sağlayarak, öğretim görevlisi eşine ödeme yapılmasını sağladı. İki grup halinde verilmesi gereken temel hukuk ve ticaret hukuku derslerine, tek grup halinde hukuk fakültesi mezunu olmayan serbest muhasebeci Özkan K. girdi ancak fiilen derse girmeyen öğretim görevlisi eşi Afitap Güvel'e ek ders ücreti ödendi. Dersler için Afitap Güvel'e 10 bin TL'nin üzerinde, eşi Alper Güvel'e ise 3 bin TL ödenerek kamu zararına yol açıldı.

200 BİN TL ZARAR

Prof. Dr. Enver Alper Güvel'in, söz konusu iddialarla ilgili olarak 200 bin liraya yakın kamu zararına neden olduğu ve bu yüzden hakkında başlatılan soruşturmalar nedeniyle idare mahkemesine iptal davası açtığı ancak 3 davanın da reddedildiği öğrenildi. Hakkındaki iddialarla ilgili ceza hukuku yönünden yargı yolu açılan Güvel için, disiplin hukuku yönünden de kademe ilerlemesinin durdurulması ve aylıktan kesme cezaları verildi. Alper Güvel'in yanı sıra dönemin müdür yardımcısı Necla Öztelli ve öğretim görevlisi Afitap Güvel hakkında da lüzumu muhakeme kararı verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rektör adayının dosyası kabarık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN