Görevinden alındı koltuğu bırakmadı

Prof. Dr. Enver Alper Güvel'in, Ceyhan MYO Müdürlüğü'nden alındığı dönemde, hakkındaki iddialar ayyuka çıkmasın diye görevi bırakmak istemediği ileri sürüldü

Giriş Tarihi: 15.3.2016
Görevinden alındı koltuğu bırakmadı
Çukurova Üniversitesi Ceyhan Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü döneminde hakkında ortaya atılan iddialar üzerine YÖK tarafından soruşturulan ve yargılanmasının yolu açılan eski Ceyhan Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Enver Alper Güvel'in, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne (İİBF) dekan olarak atanmasına rağmen Ceyhan MYO'daki koltuğunu bırakmamakta direndiği ortaya çıktı. Güvel'in bu inadının altında, hakkındaki iddiaların soruşturulması korkusunun yattığı öne sürüldü.

KARARI UYGULAMADI
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Çukurova Üniversitesi Mezunlar Derneği'nin Prof. Dr. Enver Alper Güvel ve Ceyhan MYO'daki yolsuzluklarla ilgili başvurusu ve Rektörlüğe ulaşan şikayetler sonrası, soruşturma yapması için İç Denetim Birim Başkanlığını görevlendirdi. Bu arada Rektörlük, 31 Temmuz 2013'te Ceyhan Meslek Yüksekokulu'na gönderdiği 13879 sayılı yazıyla MYO Müdürü Enver Alper Güvel'in müdürlük görevinden alındığını, yerine Doç. Dr. Kamil Çağatay Bayındır'ın atanmasının uygun görüldüğünü bildirdi. O tarihten 4 ay önce İİBF Dekanı olarak atanmış olan Güvel, kararı yerine getirmediği gibi, Rektörlük yazısını 'ilgi' göstererek, "Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. E. Alper Güvel'in görevden alındığına dair bir yazı bulunmadığından" bahisle 2 Ağustos 2013 tarih ve 465 sayılı yazı ile Rektörlüğe karşı yazı yazdı. 21 Ağustos 2013'te MYO Müdürlüğü görevine başlayan Doç. Dr. Kamil Çağatay Bayındır'a makam aracını teslim etmeyen Güvel, 26 Ağustos'ta da okula giderek Bayındır'a tepki gösterip, yetki gaspında bulunduğunu iddia etti.

TELİF HAKKI NE OLACAK?

Prof. Dr. Alper Güvel'in MYO'daki görevini bırakmamakta ısrar etmesinin altında yatan nedenin, hakkındaki iddiaların soruşturulacak olmasından çekinmesi olduğu ileri sürüldü. İç Denetim Birim Başkanlığının raporuna göre ücretsiz seminer düzenlenmesi adı altında öğrencilere ücret karşılığı sertifika verilmesini sağlayıp, MYO'da DVD film izletilmesine olanak sağlayarak fikir ve sanat eserleri telif hakkını hiçe sayan eski MYO Müdürü Prof. Dr. Enver Alper Güvel hakkında birçoğu için yargı kararı verilen o iddialardan bazıları şöyle:
Konferans Salonunun ücretsiz kullandırılması, gayri resmi işletilen kantine ve öğrencilere satılan staj defteri gelirlerinin üniversite bütçesine aktarmayarak kamu zararına sebep olmak.
Ek ders ödemelerine ilişkin olarak iki grup halinde verilmesi öngörülen derslerin tek grup halinde verilmesine karşılık, iki grup halinde verilmiş gibi işlem yapılarak ödeme yapılması yoluyla kamu zararına yol açmak.
Ceyhan MYO personelinin maaşından yapılan lojman elektrik kesintilerinden bir kısmının, elektrik ödemesine yatırılmaması, yatırılmayan kısmın üniversite bütçesinden ödenmesiyle kamu zararına yol açmak.
Ceyhan MYO arazisinde bulunan okaliptüs ağaçlarının kesilmesi ve ücretsiz olarak personele dağıtımının yapılması suretiyle kamu zararına sebep olmak.
Sınıfların mevzuata aykırı olarak şubelere bölünmesiyle üniversite bütçesinden fazla ek ders ödemesine neden olmak, öğretim görevlilerine fazladan ek ders ücreti ödenmesine neden olarak menfaat sağlamak.
ÖSYM Ceyhan Sınav Merkezi'nde işlemleri fiilen MYO personeli yaptığı halde, hizmet satın alma yolu ile işçi çalıştırılmış ve ücret ödenmiş gibi tutanak düzenlemek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görevinden alındı koltuğu bırakmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN