“Kaynana dili” modern yetişecek

Çukurova’da yetişen, ‘Frenk yemişi’ veya ‘kaynana dili’ olarak da bilinen dikenli incir uygun koşullarda kontrol altında üretilecek

Giriş Tarihi: 19.3.2016
“Kaynana dili” modern yetişecek

Mersin'de, Erdemli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hazırlanan ve AB'den destek alan "Yöresel Ürünlerle Kırsal Kalkınma" projesiyle "Frenk yemişi" veya "kaynana dili" olarak da bilinen dikenli incirin modern tarım teknikleriyle yetiştirilmesi hedefleniyor.
Erdemli Kaymakamı Osman Taştan, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, projenin, "AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyaloğu" adlı hibe programının "tarım ve balıkçılık" alt bileşeni kapsamında desteklenmeye değer görüldüğünü ifade etti.

DÜŞÜK VASIFLI
Çalışmanın kırsal kalkınma açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Taştan, "Projeyle halen ülkemizde doğal ortamında kendiliğinden yetişen dikenli incirin kültür altına alınarak, modern bahçelerde modern tarım teknikleriyle yetiştiriciliğinin sağlanması hedefleniyor.
Bu sayede öncelikle birim alandan elde edilen dikenli incir veriminin artırılması, meyve kalitesinin de iyileşmesi ve standart bir yapıya kavuşması amaçlanmakta.
Bununla beraber dikenli incir üretimi, kırsal bölgelerde, düşük vasıflı toprak yapısına sahip marjinal tarım alanlarında gerçekleştirilecek ve bir yandan kırsal alanların kalkınmasına katkıda bulunulurken, diğer taraftan marjinal tarım alanları da üretime ve ekonomiye kazandırılmış olacak" dedi.
Erdemli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Türker de İtalya'nın dünyada dikenli incir üretiminde ve ticaretinde söz sahibi ülkelerin başında geldiğini belirterek, bu projeyle Türkiye'nin de bu alanda önemli bir yere gelmesini istediklerini söyledi. Toplam 166 bin avroluk projeyle Mersin ve ilçelerinde yaklaşık 500 çiftçi ve bu çiftçilere danışmanlık hizmeti verecek 25 ziraat mühendisine eğitim verileceğini bildiren Türker, teorik ve uygulama aşamalarından oluşan eğitimlerde dikenli incirin yetiştirme şartları, toprak hazırlığı, besleme, sulama, budama, hasat, meyvelerin muhafazası ve pazarlama gibi konu başlıklarının ele alınacağını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Kaynana dili” modern yetişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN