Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çanakkale Deniz Savaşı Sergisi

Girne Üniversitesi kampüsünde açılan "Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı Sergisi" ilgi gördü

Giriş Tarihi: 20.3.2016
Çanakkale Deniz Savaşı Sergisi

Girne Üniversitesi ve Girne Üniversitesi Vakfı işbirliğinde küratörlüğünü GÜDenizcilik Tarihi Araştırma Merkezi Müdürü ve deniz tarihçisi Ali Rıza İşipek'in yaptığı "Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı Sergisi" açıldı. Çanakkale savaşlarının 101 yılı nedeni ile Girne Üniversitesi kampüsünde açılan "Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı Sergisi"nde deniz savaşlarının tüm yönleriyle aktarılması adına deniz harekâtı ile ilgili yağlı boya tablolar, fotoğraflar, gemi modelleri, dioramalar, propaganda posterleri, savaşın anısına çıkarılmış olan ipek ve keten hatıra mendilleri, çeşitli objeler, Nusret'in dökmüş olduğu mayınlar ile Muavenet- i Milliye muhribi tarafından atılan torpidoların gerçek ölçülerdeki replikaları, Osmanlıca şema ve haritalar ile çeşitli bilgi panoları yer alıyor.

KALABALIK DAVETLİ
Sergi açılışına Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap, YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, ve öğrencilerinin yanı sıra; Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, KKTC Turizm Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, KKTC Çevre ve Kültür Bakanı Kutlu Evren, KKTC Milletvekilleri Menteş Gündüz ve Dursun Oğuz ile Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ve davetliler katıldı.

ÇANAKKALE MADALYONU
Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, milli değerleri korumanın önemine değinerek; "Girne Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi olarak her zaman milli değerlerimizi korumanın öneminin bilincinde olduk. O değerlerden güç ve ilham alarak ortak geleceğimiz için bilim ve toplumsal fayda ürettik. Geleceğimizi birlikte inşa ederken geçmişimizi unutmayarak ve değerlerimize sahip çıkarak ilerliyoruz. Bu yüzden tarihimizdeki bu zaferin önemi de bizler için çok büyüktür" dedi. Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel günün anısına 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgüne "Çanakkale Madalyonları" takdim etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale Deniz Savaşı Sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN