Adana’nın renkleri dünyaya işleniyor

Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, ‘Hoşgeldin Boyacı’ isimli oyunla başladı. Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Erdal Özyağcılar’a verildi

Giriş Tarihi: 29.3.2016
Adana’nın renkleri dünyaya işleniyor
Devlet Tiyatroları ile Sabancı Vakfı işbirliğiyle bu yıl 18. kez düzenlenen Devlet Tiyatroları- Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi'ndeki törenle başladı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Adana'nın sanatsal ve kültürel zenginliğinin dünyanın pek çok ülkesinden gelen tiyatrolara ev sahipliği yaparak kendi renklerini dünyanın dokusuna işlediğini söyledi.

YENİ TİYATRO OYUNLARI

Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, "Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak inşallah önümüzdeki dönemde kültür sanat alanında yeni bir başlangıç yapmayı, 'Cumhuriyetimizin temeli kültürdür' sözünde olduğu gibi Türkiye'de yeni tiyatro eserleri, kütüphaneler kurulması gerektiğini düşünüyoruz. İnşallah yeni dönemde Türkiye'yi yüceltecek yeni bir kültür ve sanat hamlesi içerisinde olacağız" dedi. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ise, Türkiye'nin son zamanlarda yaşanan üzücü olaylar nedeniyle zor günlerden geçtiğine dikkat çekerek, hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi. Sabancı, bugüne kadar 42 ülkeden yüzlerce tiyatro topluluğunun ve 6 binden fazla sanatçının festivale katıldığını kaydederek, festival biletlerinin bu yıl 2 saat içerisinde tükendiğini söyledi.

"BU GURUR ADANA'NIN"

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik de, Adanalıların 18 yıldır heyecan ve coşkuyla festivale sahip çıktığını belirterek, "Bu gurur Adana'nın, bu emek tiyatrocuların. Bu başarı ise hem Sabancı Vakfı'nın hem Devlet Tiyatroları'nın" dedi. 2005 yılından bu yana tiyatro sanatının gelişmesine katkıda bulunmuş ustalara festival kapsamında verilen 'Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Onur Ödülü'nün sahibi ise usta tiyatrocu Erdal Özyağcılar oldu. Konuşmaların ardından festival, Tiyatro Martı Topluluğu'nun 'Hoşgeldin Boyacı' adlı oyunuyla başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana’nın renkleri dünyaya işleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN