Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir ayıbını örtme derdine düştü

Giriş Tarihi: 31.3.2016
Büyükşehir ayıbını örtme derdine düştü

Büyükşehir’in Zihni Aldırmaz döneminde başlattığı yeşil alan gaspını devam ettiren MHP’li Başkan , konu yargıya taşınınca yapılan yanlışı başka yanlışla çözmeye kalkıştı

Büyükşehir Belediye Başkanı , Yurt Mahallesi'nde yeşil alan gaspının yargıya taşınması üzerine sorunu çözmek için kolları sıvadı. Ancak Başkan Hüseyin Sözlü, kaş yapayım derken göz çıkardı. Gasp ettiği yeşil alan miktarı kadar eş değer alan yaratması gereken Büyükşehir, eş değer alanı başka bir bölgeden (Huzurevleri Mahallesi) buldu. Ayıbı örtmek için çözüm olarak sunulan yerin ise kamulaştırılmadığı ortaya çıktı.

ALDIRMAZ'LA BAŞLADI
Büyükşehir Belediyesi 1989'dan önce arazi ve arsa düzenlemesi yaptırılması sonucu bütün parsellerden yüzde 35 kesinti yaparak Yurt Mahallesi'nde 38 bin 556 metrekarelik bir alan yarattı ve bu alanı imar planına yeşil alan olarak işledi. 8 Kasım 2010 tarihinde dönemin Büyükşehir Başkanvekili Zihni Aldırmaz, bu alanın 4 bin 472 metrekaresinin ASKİ idari hizmet alanı olarak nazım imar planı değişikliği için Büyükşehir Belediye Meclisi'nde teklif verdi. İlgili komisyonların olumsuz yönde görüş belirtmesine rağmen meclis bu teklifi kabul etti. Bu karara, İmar Kanunu'nun 18'inci maddesi dayanak gösterilerek yapılan itirazı 14 Şubat 2013'de görüşen Büyükşehir Belediye Meclisi, 6434 adanın planda olduğu şekilde korunmasını kararlaştırdı. Ancak meclis kararını takmayan Zihni Aldırmaz, yaklaşık 9 bin metrekarelik yeşil alanın gasp edilip trafo adı altında 3 katlı bina ve kapalı spor salonunu yapılmasına öne ayak oldu.

SABAH GÜNEY UYARMIŞTI
Aldırmaz döneminde yapılan yanlışlar SABAH Güney'de kamuoyuna duyurularak Başkan Hüseyin Sözlü'den yapılan bu yanlışa 'dur' denilmesi istendi. Ancak Başkan Sözlü, Zihni Aldırmaz döneminde yapılan yeşil alan gaspını çözmek yerine inşası tamamlanan kapalı spor salonunun ASKİ Genel Müdürlüğü'ne tahsis edilmesi için meclisten yeni bir karar çıkarttı. Aldırmaz döneminde başlayıp Sözlü tarafından sürdürülen yanlışlar zinciri yargıya taşındı. Eski Adana Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Murat 'in Adana 3'üncü İdare Mahkemesi'nde açtığı davada bilirkişi raporu beklenirken, Başkan Sözlü, yaptığı hatanın fakına vardı ve çıkış yolu aramaya başladı. Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde Huzurevi'nin yanındaki 9 dönümlük resmi hizmet alanı "eşdeğer alan oluşturulması" için yeşil alan olarak belirlendi. Kendini kurtarmak için çabalayan Büyükşehir, en temel kurallardan birini yok saymaktan çekinmedi.

YANLIŞA YANLIŞ ÇÖZÜM
Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği'nin 26'ncı maddesindeki, "İmar planında yer alan yol hariç sosyal ve teknik altyapı alanlarının ve kamuya ait sosyal ve kültürel tesis alanlarının kaldırılabilmesi veya küçültülmesi ancak bu tesislerin hitap ettiği hizmet etki alanı içinde eşdeğer yeni bir alanın ayrılması suretiyle yapılabilir" hükmü yok sayılarak eşdeğer alan başka bir bölgede bulunurken, söz konusu yerlerin kamulaştırılması gerektiği de göz ardı edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir ayıbını örtme derdine düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN