280 milyon TL’lik 9 tesis yapılıyor

’de 280 milyon TL değerindeki 9 yeni tesisin temel atma töreni ile 1 projenin açılışı, Başbakan Yardımcısı ile Orman ve Su İşleri Bakanı tarafından yapıldı

Giriş Tarihi: 4.4.2016
280 milyon TL’lik 9 tesis yapılıyor
'de 280 milyon TL değerindeki 9 yeni tesisin temel atma töreni ile tamamlanan 1 projenin açılışı, Başbakan Yardımcısı ile Orman ve Su İşleri Bakanı tarafından gerçekleştirildi. Elvan, AK Parti'nin belirlediği reformların yüzde 70'inin hayata geçirildiğini bildirirken, Bakan Eroğlu ise Akdeniz Gelişim Projesi'yle de 2019 yılı sonuna kadar 37 milyar TL değerinde 3 bin 725 tesisin hizmete alınacağını açıkladı.

GÖLETLER YAPILACAK
Başbakan Yardımcısı Elvan ile Bakan Eroğlu, tören öncesi Mersin Valiliği ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. Valilik ziyaretinde konuşan Lütfi Elvan, "Tarımda verimliliğin, rekabetin, üretimin ve ihracatın artması için en gerekli olan husus sudur. Yeterli miktarda sulama tesisiniz varsa, verimliliğiniz o derece artıyor. Kente orman ve su işleri alanında 2,5 milyar TL'lik yatırım yapıldı. 2019 yılına kadar 38 barajı tamamlayacağız. Vatandaşlarımızın ilave gölet ihtiyacı varsa bunları da teker teker gerçekleştireceğiz" dedi.

KIRSAL KALKINMA DESTEĞİ
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da eski Türkiye'de Mersin'in unutulmuş bir kent olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: Cumhurbaşkanımız, 'Mersin'e ne gerekiyorsa yapın' diye talimat verdi. Alaköprü Barajı'ndaki sulama projeleri tamamlandı. 83 bin 600 dekarlık alan sulanacak, Anamur Ovası ihya olacak. Bu yıl 15 bin dekar alanda ağaçlandırma yapacağız. 8 milyon adet fidan üreteceğiz. Orman köylerine 3,5 milyon TL kredi vererek kırsal kalkınma desteği sağlayacağız.

"TERÖRÜ YOK EDECEĞİZ"
Elvan ve Eroğlu'nun sonraki durağı AK Parti İl Başkanlığı oldu. AK Parti İl Başkanlığı görevine atanan Cesim Ercik'i kutlayan Lütfi Elvan ve Veysel Eroğlu, koordinasyon toplantısına da katıldıktan sonra Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törene geçti. Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Türkiye'nin etrafındaki ateş çemberine rağmen gelişimini sürdürdüğünü dile getirdi. Elvan, "O teröristlerin tamamı ortadan kaldırılıncaya kadar kararlılığımız devam edecek. Terör örgütünü yok edeceğiz. Kimsenin tereddüdü olmasın" dedi.

YÜZDE 70'E ULAŞTI
Bugün itibariyle reformların gerçekleşme oranının yüzde 70'e ulaştığını dile getiren Lütfi Elvan, "Tarımsal arazilerimizin sulanması son derece önemli. Bu çerçevede yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Toroslarda yaşayan Yörük kardeşlerimizin ekonomik durumlarının daha da iyileştirilmesi için yoğun bir çaba içindeyiz. 1 Kasım seçimleri öncesi verdiğimiz sözleri gerçekleştireceğiz. Yoğun bir şekilde milletimiz ve ülkemiz için çalışıyoruz. Çünkü biz ülkemizi, bayrağımızı, vatanımızı, milletimizi, devletimizi seviyoruz" ifadelerini kullandı. Mersin'e müjdelerle dolu bir heybeyle geldiklerini aktaran Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise şöyle konuştu: Toplam 95 projeyle Mersin'i ihya edeceğiz. Sulamalar, barajlar, göletler ve ormancılık faaliyetleri gibi çalışmaların hepsini gerçekleştireceğiz. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla hazırladığımız Akdeniz Gelişim Projesi'yle de 2019 yılı sonuna kadar 3 bin 725 tesisi aziz milletimizin hizmetine sunacağız. Bu kapsamda 37 milyar TL'lik yatırım yapılacak.

TÜM GELİR VATANDAŞIN
Mersin'in ormancılık açısından Türkiye'nin en zengin illerinden birisi olduğuna dikkat çeken Eroğlu, "Devlet ormancılığından millet ormancılığına geçtik. Türkiye'de 5 bin köye ve mahalleye 5 bin gelir getirici orman kurup, bunları vatandaşa veriyoruz. Ormanların 3 yıl boyunca bütün masrafları devlete, geliri ise vatandaşa ait olacak. Mersin yatırımlarda unutulmuş bir ildi. Şimdi muazzam yatırımlar yapılıyor. Şu ana kadar kentimize 16 milyar TL'lik yatırım yaptık. Bu yatırımlar devam edecek" diye konuştu.

ZAMANINDA BİTİRMEYEN OKUL YAPTIRACAK
Törende 9 tesisin temelini atıp, 1 tesisin açılışını gerçekleştiren Elvan ile Eroğlu, ihaleyi kazanan firmalarla taahhütname imzaladı. Buna göre belirlenen tarih ve saatte projeyi tamamlayamayan firmalar, 12 ve 20 derslikli okul yaptıracak. Törende üreticilere 49 yıllığına tahsis edilen tarım arazilerinin kura çekilişi de yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
280 milyon TL’lik 9 tesis yapılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN