Taramalar meme inden kurtardı

Giriş Tarihi: 7.4.2016
Taramalar meme kanserinden kurtardı
'te son 10 ayda taraması yaptıran 25 bini aşkın kişiden 527'si erken teşhis sayesinde sağlığına kavuştu. Tarama yaptıranlar arasında mamografi çektiren 5 bin 571 kadından 125'i, erken teşhis sayesinde meme kanserinden kurtuldu. 2 yıl önce kanser taramasında ülke genelinde 40. sırada olan Gaziantep, mobil tarama ve 2 ayrı tarama sayesinde tarama sayısında 4. sıraya kadar yükseldi.

10 DAKİKA AYIRDILAR
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hasan Fattum Kafadar Aile Sağlığı Merkezi'nde kanser taraması yaptıran kadınları ziyaret etti. Başkan Şahin, "Her 8 kadından birinin meme kanseri olduğu bir ülkedeyiz. Belediye olarak toplum sağlığını korumak için mobil kanser tarama cihazı aldık. Ücretsiz taramalar yapıldı. Bunun sonucunda 125 kadın 10 dakikasını ayırdı ve kanser olduğu belirlendi, erken teşhisle sağlığına kavuştu" dedi.

MAMOGRAFİ ÇEKİLDİ
Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Tanrıverdi de Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi'ne (KETEM) son 10 ayda meme kanseri taraması için 5 bin 571 kişinin başvurduğunu belirtti. Bu kişilere meme kanseri taraması için mamografi çektirdiklerini ve 125 kadının meme kanserini erken dönemde tespit ettiklerini aktaran Tanrıverdi, "Bu hastalarımız ruhen, bedenen ve tedavi maliyetleri düşük olarak tedavi edilmiş oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taramalar meme kanserinden kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN