Gazilerin torunları şehitlerle buluştu

Yaklaşık 42 bin kişiyi ’ye götürerek şehitlerle buluşturan Şahinbey Belediyesi, Gelibolu yarımadasındaki 4 şehitliği düzenleyerek ziyarete açacak

Giriş Tarihi: 16.4.2016
Gazilerin torunları şehitlerle buluştu
Geçtiğimiz yıl 22 bin öğrenciyi uçaklarla 'ye götürerek dünya tarihinde önemli bir kahramanlık abidesi olan Çanakkale savunmasındaki şehitlerle buluşturan Şahinbey Belediyesi, bu yıl da 20 bin öğrenciye daha Çanakkale'ye götürecek. Öğrencilerle birlikte Çanakkale'ye giden Belediye Başkanı , "Gaziler diyarının şehitler diyarı" ile buluştuğunu belirterek, tarihi yarımadada, henüz ziyarete açılmayan 4 şehitliği ihya ederek ziyarete açacaklarını söyledi.

ÖZEL UÇAKLA GİTTİLER
Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, geçen yıl Çanakkale'nin 100'üncü yıl etkinlikleri çerçevesinde 22 bin öğrenciyi Çanakkale'ye götürmüş ve oradaki şehitlikler ziyaret edilmişti. Öğrencilerden gelen talep üzerine 20 bin öğrenci daha Çanakkale'ye götürmeye başladı. Evlerinden servisle alınan öğrenciler, özel uçakla Çanakkale'ye giderek burada feribota binip, Çanakkale destanının yazıldığı Gelibolu Yarımadasına gidiyor ve gün boyu şehitlikleri ziyaret ediyor. Şahinbey Belediyesi'nin Çanakkale'ye düzenlediği seferde Şahinbey ile Gelibolu Yarımadasında bulunan Eceabat Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Düzenlenen protokol törenine; Valisi Ali Yerlikaya, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, AK Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder ile davetliler katıldı. İmzaların atılmasından sonra konuşan Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder, her iki belediye arasında olan sıcak ilişkilerin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise gaziler şehrinden şehitler diyarına bir gönül köprüsünün kurulduğunu, çok sevdikleri için bugüne kadar binlerce öğrenciyi Çanakkale'ye getirdiklerini, gençler arsasında şehitlikleri gezdikten sonra çok güzel etkileşimlerin olduğunu söyledi.

BENZERLİKLER ÇOK
İki kent arasında büyük benzerlik olduğunu söyleyen Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Gaziler diyarı Gaziantep'le, şehitler diyarı Çanakkale'nin kardeşlik kurmasının önemini vurgulayarak, "Çanakkale'nin Türkiye için önemini herkes biliyor" dedi. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya da iki kentin bütünlük oluşturduğunu vurgulayarak protokolün hayırlı olması dileğinde bulundu. Şahinbey Belediyesi tarafından Eceabat ilçesinde, deniz kıyısındaki TIR parkının yerine bir park yapılacağı açıklandı.

4 YENİ ŞEHİTLİK
Gaziantep heyeti daha sonra Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'nı ziyaret etti. Burada Şahinbey Belediyesi ile Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı arasında 4 yeni şehitliğin düzenlenerek ziyarete açılması için protokol imzalandı. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan, kara savaşlarının en yoğun geçtiği bölgede tespit edilen 4 şehitliğin Şahinbey Belediyesi'nin ciddi katkısı ile sağlanacak işbirliğiyle ziyarete açılacağını söyledi.

KISA SÜREDE BİTECEK
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise tarihi yarımadadaki Süngü Bayırı, Albayrak Sırtı, Kılıçdere 1 ve Kılıçdere 2 adlı şehitliklerin ziyarete açılmasına katkı sunacaklarını belirterek, "Burada şehitlerimizin yattığı şehitliklerin bir kısmının gerçek şehitlik olmasına rağmen henüz el atılmadığını belirledik. Bunlardan tespit edilen 4 şehitliğin projelendirilmesi, uygulamaya dökülerek ihya edilip ziyarete açılmasına aracı olmak istedik. Protokol ile çalışmalara başlayacağız ve en kısa süre içerisinde 4 şehitliğin düzenlemesini yapıp, ziyarete açılmasını sağlayacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazilerin torunları şehitlerle buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN