Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali Topaca istedi Bozatlı destekledi

Antakya’nın Armutlu Mahallesi’nde 1960 yılında yapılan Armutlu ’nin restorasyonu hayırsever işadamı Yakup Bozatlı tarafından yaptırıldı. Cami dualarla ibadete açıldı

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Vali Topaca istedi Bozatlı destekledi
Hatay'ın Antakya ilçesine bağlı Armutlu Mahallesi'nde restorasyon çalışması biten Armutlu Camii yeniden ibadete açıldı. Vali Ercan Topaca, camilerin insanların bir araya geldiği, güzellikleri paylaştıkları, güzellikleri konuştuğu, imanı ve ihlâsı öğrendikleri yerler olduğunu söyledi. Böylesine önemli mekânların bakımlı ve temiz olması gerektiğini vurgulayan Vali Topaca, "56 yıllık cami bakımsızdı. Vatandaşlar yardım istedi. Proje hazırlattık. Hayırsever işadamımız Yakup Bozatlı bizi kırmadı ve camimizi yaptırdı. Ve şimdi yeniden camimizi ibadete açıyoruz" dedi.

"SÖZÜMÜ İKİLETMEDİ"
Hayır işleri yaparken sıkıntı çekmediğini, mutlaka bir kaynak bulduğunu ifade eden Vali Ercan Topaca, "Bu camimiz içinde hayırsever işadamımız Yakup Bozatlı Bey'den destek olmasını istedim. Sözümü ikiletmedi. Önemli miktarda para yardımında bulundu. Yakup Bey'e teşekkür ediyorum. Allah hayrını kabul etsin. Biraz önce hoca efendi okudu. Camileri, ibadet mekânlarını ancak Allah'a iman edenler, ibadetlerini en güzel şekilde samimi şekilde yapanlar imar edebilir. İman etmeyen bir kişinin kazandığı parayı bu tür şeylere harcaması mümkün değildir" diye konuştu.

SADAKA-İ CARİYE
Armutlu Cami ayakta kaldığı sürece Yakup Bozatlı'nın sevap hanesine burada ibadet eden insanların sevaplarından sürekli hayır yazılacağını vurgulayan Vali Topaca, hayırseverleri daha çok yardıma gayrete, camiyi yaptırmaya, çocuk okutmaya, fakirin ve muhtacın elinden tutmaya çağırdı. Hayırsever işadamı Yakup Bozatlı, hocaların kendilerine öldükten sonra da amel defterlerinin açık kalması için hayırlı işler yapmalarını tavsiye ettiğini belirterek, Vali Ercan Topaca'nın telkinleri ve yol göstermesi ile sadaka-i cariye hükmünde olduğuna inandığı bir hayır işinin içerisinde olduğunu belirtti. Camilerin, fabrikaların ve eğitim kurumlarının milletleri ayakta tutan temel unsurlar olduğuna dikkat çeken Bozatlı, "Ticaret ve sanayi memleketimizi maddi açıdan kalkındırırken, cami ve diğer dini müesseseler manevi bakımdan kalkındırır. Bu ikisinden biri eksik olduğunda gelişmemiz ve ilerlememiz, ahlaken olgunlaşmamız mümkün olmayacaktır. Rabbimiz bu camimizin hayırlara vesile olmasını eylesin" dedi., Hatay Valisi Ercan Topaca restorasyon çalışmalarında emeği geçen işadamı Yakup Bozatlı ve Armutlu Cami Derneği Başkanı Süleyman Mengüllüoğlu'a birer plaket verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Topaca istedi Bozatlı destekledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN