Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir’den kayırmacı hizmet

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Büyükşehir’den kayırmacı hizmet

Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 faaliyet raporunu eleştiren AK Partili Gülaçtı, Sözlü’nün AK Partili belediyelere 1 gram asfalt vermediğini belirtti ve “Bunun neresi adi eşit ve adil” dedi

Büyükşehir Belediyesi'nin 2015 yılı faaliyet raporu mecliste tartışmalara neden oldu. Rapora en sert ve kapsamlı eleştiri AK Parti Grup Başkanvekili Gülaçtı'dan geldi. Gülaçtı, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün bilboardlarda duyurduğu "2015 Adana'nın Yılı Olacak" söyleminin havada kaldığını belirtti. 'li ilçe belediyelerine 7 bin 305 ton asfalt veren Başkan Sözlü'nün AK Partili belediyelere ise 1 gram asfalt vermediğinin altını çizen Gülaçtı, "Hizmette eşitlikten söz ediyorlar ama bunun neresi adil ve eşit Allah aşkına" dedi.

MHP'LİLERE AYRICALIK
Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Büyükşehir Belediye Başkanı'na adil ve eşit davranacağını umarak ilçe belediyelerine yardım yetkisi verdiğini hatırlatan Ozan Gülaçtı, "Büyükşehir tarafından ilçe belediyelerine verilen asfalt rakamlarına bakıldığında maalesef geçen seneden çok daha üzücü bir tablo ile karşı karşıyayız. 2015 yılında 9 ilçe belediyesine 9 bin 350 ton asfalt verilmiş, bunun yaklaşık yüzde 80'i MHP'li 6 belediyeye verilirken AK Partili belediyelere hiç verilmemiş" diye konuştu. AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, faaliyet raporuna ilişkin eleştirilerini başlık başlık şöyle sıraladı; "Bütçe açıkları borç ile kapatılırsa, 'performansımızı artıralım da gelirimiz artsın' diye kaygımız olmazsa, borçlar da katlanır üst üste gelir. 2015 yılı bankalara ve hazineye olan borç da 1 milyar 203 milyon lira olarak belirtilmiş. Bunun içinde vergi, SGK ve cari borçlar yok. Borç miktarını şöyle de tanımlayabiliriz. 2015 yılının tamamına ait yani 1 yıllık gelirimizin tam 1,5 katı." "2013 yılı sonu itibariyle bin 966 olan kadrolu personel sayısı 2015 yılında 2 bin 614 olmuş. 648 adet kadrolu personel artışı olmuştur. Bu da ilk göreve gelindiğinden bu yana kadrolu personelde yüzde 33 artış demektir. Taşeron sayılarına bu raporda yer verilmediğinden toplam personel sayısını bilemiyoruz. Ancak yaklaşık 13 bin gibi bir rakamdan bahsedildiğine göre 11 bin civarında taşeron işçisi olduğunu söyleyebiliriz. İlk yılımızda Başkan'ın yakındığı ve azaltmak istediğini söylediği personel sayısı 8 bin 500'den 10 bin 500'e oradan da 13 binler seviyesine ulaşmış demektir."

YEŞİL ALAN ÜRETİLMEDİ
Gülaçtı, yeşil alan gasplarıyla gündeme gelen Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda da hizmet üretmemekle suçladı. Gülaçtı; "Hedef 6.10'da "Belediyemiz sınırları içerisinde bulunan yeşil alanları arttırmak ve yaygınlaştırmak" var. 31 bin 800 metrekare park alanı, 20 bin metrekare piknik alanı hedeflenmiş. Ne mi olmuş? Bir metrekare bile park, bir metrekare bile piknik alanı yapılmamış. Yani hemşerilerimizin soluk alacağı bir metrekare yeni alan kazandırılmamış koca 1 yılda" dedi. Gülaçtı, Büyükşehir'in spor tesisi konusunda da bir şey yapmadığını sözlerine ekledi.

İHALE REKORU
Gülaçtı, Büyükşehir'in 2015 yılı faaliyet raporunda hedefi tutturduğu tek alanın doğrudan temin ile alım olduğunu ifade etti. Gülaçtı, "Hedefimizi tutturduğumuz bir gösterge yok mu diyeceksiniz. Var. 212 adet açık ihale karşısında 2 bin 733 adet doğrudan temin ile alım gerçekleştirerek hedefimizi tutturmakla kalmayıp, bin 542 adet olan geçen yıl ki doğrudan temin sayısını neredeyse ikiye katlayıp yeni bir rekora dahi imza atmışız. tüm şirketlerde konulan sermaye erimiş, meclis kararıyla artırılan sermayeleri de buhar olup uçmuş Adana'nın 56 milyon lirası yok olmuştur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’den kayırmacı hizmet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN