Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hücreleri aynı terörist gibi

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Kanser hücreleri aynı terörist gibi
Tarsus İlçe Müdürlüğü, ve jinekolojik kanserler konusunda Aile Destek Merkezi kursiyerleri ve Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerine yönelik bir seminer düzenledi. Tarsus Belediyesi Nikah Salonu'ndaki seminerde Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Ata ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sezin Saygı Özyurt yaklaşık 250 kişiyle bir araya geldi. Doç. Dr. Alper Ata, sunumunda kanser hücrelerini teröristlere benzeterek "Tıpkı teröristler gibi bölücüdürler ve kontrolsüz çoğalırlar, hareket ederler ve gittikleri yerlere yerleşirler. Üstelik kanser hücreleri ölümsüzdür" dedi.

AŞILAR DÜZENLİ YAPILMALI
Kanserde erken tanının çok önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Alper Ata, birçok kanser türünde tedaviye zamanında başlandığında iyileşme oranının çok yüksek olduğunu kaydetti. Doç. Dr. Ata, kanserden korunmak için sihirli bir formül olmadığını ancak bazı şeylerin riski azalttığını vurguladı. Doç. Dr. Ata bunları "Doğru beslenmek (Taze sebzemeyve yemek, işlenmiş kırmızı et, fast-food ve hazır gıdalardan uzak durmak), hareket etmek, verimli ve yeterince uyumak, sigara ve içkiden uzak durmak, güneşten korunmak, rahim ağzında ve karaciğerde iltihap yapan virüslere karşı aşıları düzenli olarak yaptırmak" diye sıraladı.

BELİRTİ VERMEYEBİLİR
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sezin Saygı Özyurt ise sunumunda jinekolojik kanserlerin belirti vermeden ilerleyebileceğine çekti. Jinekolojik kanser türlerini "Rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri ve vulva kanseri" olarak sıralayan Op. Dr. Sezin Saygı Özyurt, erken teşhis için "Smear testi, rahim ultrasonu, HPV testi, mamografi ve meme USG" işlemlerinin yapıldığını kaydetti. Sunumların ve soru-cevap bölümünün ardından Tarsus İlçe Sağlık Müdürü Dr. Füsun Kaleli, Doç. Dr. Alper Ata ve Op. Dr. Sezin Saygı Özyurt'a teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser hücreleri aynı terörist gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN