Türkiye'nin en iyi haber sitesi

mizi boşa harcamamalıyız’

Giriş Tarihi: 22.4.2016
‘Enerjimizi boşa harcamamalıyız’

Hacı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, “mizi boşa harcamamamız gerektiğini artık öğrenmeliyiz” dedi

ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Verimliliği Derneği'nin, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun (OSBÜK) desteğiyle yürüttüğü 'Enerji Verimli Sanayi Projesi' eğitim toplantısı, Hacı Organize Sanayi Bölgesi'nde (AOSB) gerçekleştirildi. Hacı Sabancı OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, "Enerjimizi boşa harcamamamız gerektiğini öğrenmeliyiz" dedi. Açılış konuşmasını yapan Sütcü, toplantının amacının, enerji verimliliği konusunda sanayiciler arasında farkındalık yaratmak olduğunu söyledi. Enerjiyi verimli kullanmanın önemine değinen Sütcü, "Enerji verimliliğiyle ilgili kendi firmamızda çalışma başlattık, enerji birimini kurduk. Hakikaten gördük ki işletme körlüğümüz var. İlk önce enerji verimliliği konusunda farkındalık oluşturmalıyız" diye konuştu.

150 MİLYAR LİRA KAYNAK
'Enerji Verimli Sanayi Projesi' hakkında bilgi veren ADASO ve Enerji Verimliliği Derneği Şube Başkanı Zeki Kıvanç, ülkeyi kuzeyden güneye, doğudan batıya dolaşarak, enerji verimliliği konusunda toplum bilincini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını kaydetti. Kıvanç, "Enerji Takımı ile Türkiye'de enerji verimliliği konusunda ev içi tüketiminden sanayiye, ulaşıma her alanda tasarrufun önemini anlatmaya çalışıyoruz. Böylelikle, 2023 yılına kadar 150 milyar lira kaynak oluşturmayı hedefliyoruz" dedi. Proje ile kamu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör iş birliğiyle işletmelerin faturalarının yüzde 30 azaltılmasının hedeflendiğini ifade eden Kıvanç şöyle konuştu: 2002 yılında 129 milyar kWh olan elektrik enerjisi tüketimimiz, 2015 yılında 263 milyar 828 milyon kWh'ye ulaşmış. Verimliliği artırıcı projeleri uygulamaya başladığımızda, fırın sistemlerinde yüzde 45, kazan sistemlerinde yüzde 3 ila 20 arasında yakıt tasarrufu sağlanırken, buhar sistemlerinde buhar hatlarının ve kondens hatlarının yalıtımı sonucunda kayıplar yüzde 80-85 daha az olacak.

TASARRUF YÖNTEMLERİ
Toplantıda daha sonra Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Karakılçık, enerji verimliliği konusunda bir sunum yaptı. Karakılçık, sunumunda, sanayicilere enerjiden tasarruf etmenin yollarını anlatırken, enerji yönetiminin önemine dikkat çekti. Karakılçık, sunumun ardından, toplantıya katılan sanayicilerin sorularını yanıtladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Enerjimizi boşa harcamamalıyız’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN