Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozkır: Emellerine nail olamayacaklar

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, ’nin son aylarda vatan hainlerinin saldırılarına maruz kaldığını belirterek, “Ne yapsalar da emellerine ulaşamayacaklar” dedi

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Bozkır: Emellerine nail olamayacaklar
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, terörün insanlarımızı korkutamayacağını, Cumhuriyeti vatandaşlarının terörü korkutacağını ve emellerine nail olmalarına izin vermeyeceğini söyledi. Hatay'da düzenlenen 'nin AB'ye Üyelik Süreci ve Sivil Toplumla Diyalog toplantısında konuşan Bakan Bozkır, " Cumhuriyeti son aylarda vatana karşı olan, huzuru kaçırmak isteyen, güvenliği tehdit etmek isteyen vatan hainlerinin saldırılarına, huzuru bozma çabalarına şahit oluyor" dedi.

"GURUR DUYUYORUZ"
Bakan Bozkır, "Ama içinde bulunduğumuz ortamda bu salonu bu kadar güzel bir şekilde doldurup, hep birlikte İstiklal Marşımızı bu kadar güzel bir şekilde söyleyebilmek, herhalde teröre verilebilecek en güçlü mesajdı. Bu açıdan da hepinize teşekkür ediyorum. Terörün bizleri korkutamayacağını, Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlarıyla, terörü korkutacağımızı emellerine nail olmalarına izin vermeyeceğimizi de burada güçlü bir şekilde haykırmış olmamızdan dolayı da guru duyuyoruz" dedi. Türkiye'nin her zaman topraklarını, kalbini zor durumdaki insanlara açtığını belirten Bozkır, şöyle devam etti: 525 yıl önce İspanya'da Engizisyon'dan kaçan Musevilere bu ülke topraklarını açtı. Halepçe'de kimyasal silah kullanıldığında yuvalarını terk etmek zorunda kalıp ülkemize gelen 500 bin Iraklı kardeşimizi iki yıldan fazla misafir ettik. Bulgaristan yönetiminin baskısına dayanamayıp Türkiye'ye sığınan soydaşlarımızdan 350 bin kişiye kucak açtık. Şimdi de komşumuz, aynı ailelerden geldiğimiz kardeşlerimiz Suriye'de zor durumda kaldıkları için onlara yine kalbimizi açtık, evimizi açtık, ekmeğimizi paylaştık. Bugüne kadar 4,7 milyon euroluk hibe yardımını başarılı bir şekilde kullandıklarını vurgulayan Bakan Bozkır, "Önümüzdeki 2020 yılına kadar olan dönemde de yaklaşık 4,5 milyon euroluk bir kaynağımız var. Bu kaynaktan nasıl yararlanabiliriz diye, bugün sivil toplum kuruluşlarımız kendilerini ifade edecekler. Ama başka bir salonda da arkadaşlarımız bu projelerden nasıl yararlanılır, ne şekilde başvurulur, nasıl hazırlanılır? Bu ilk bilgileri paylaşacak" şeklinde konuştu.

ÖTEKİLEŞTİRMEK YOK
Bakan Volkan Bozkır daha sonra Vali Ercan Topaca'nın, onuruna verdiği yemeğe katıldı. Hatay'ın kendisi için çok önemli bir yeri olduğunu ifade eden Bozkır, "Türkiye'nin gelecekte ulaşmak istediği noktalar bakımından çok önemli bir husus var. O da hiç kimsenin kendini öteki olarak hissetmediği, kimsenin etnik yapısına bakılarak, dini yapısına bakılarak, yaşam biçimine, dini inancına veya kıyafetine bakılarak herhangi bir ayrıma tabi tutulmadığı bir noktaya doğru elbirliğiyle gitmek istiyoruz" dedi.

GÖNLÜ ZENGİN KENT
Vali Ercan Topaca da Hatay'ın hoşgörüsüyle, sevgisiyle, topraklarının bereketiyle, insanlarının güzelliğiyle herkesi kucaklayan, çok geniş anlayışıyla Türkiye'de ve dünyada örnek bir kent olduğunu belirterek, "Bu kentin sadece toprakları bereketli değil, insanlarının gönlü de çok zengin. Öyle ki 409 bin Suriyeli misafirini sorunsuz bir şekilde ağırlayabilen, onlarla sofrasını, sevgisini paylaşan, onlarla mahallesini paylaşan, onlara arka çıkan, onların çocuklarına sahip çıkan bir kenttir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozkır: Emellerine nail olamayacaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN