Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mutfağın başkentinde farklı lezzetler yarıştı

Giriş Tarihi: 6.5.2016
Mutfağın başkentinde farklı lezzetler yarıştı

’nin dört bir yanından gelen uzman şefler, aşçılık öğrencileri ve vatandaşlar Gaziantep Yemek Yarışmasında kıyasıya mücadele etti

Gastronominin başkenti Gaziantep'te düzenlenen yemek yarışmasında ninelerle torunlarının çekişmeli yarışması renkli görüntülere sahne oldu. Gaziantep Üniversitesi Amfi Tiyatro'da yapılan yarışmaya 'nin dört bir yanından alanında uzman şefler, üniversitelerin turizm, otelcilik ve aşçılık okullarından öğrencilerin yanı sıra vatandaşlar katıldı. Üç kategoride gerçekleştirilen yarışmada üniversiteler, şefler ve down sendromlu öğrenciler, nineler ve torunlar mücadele etti. Şef Rafet İnce, bu yılın "bakliyat" yılı ilan edildiğini ve yarışmada ana yemeğin bakliyatlardan oluştuğunu belirterek, "Dünyanın birçok bölgesinde insanların çoğu ekmek dahi bulamıyorlar. Bu nedenle hem bakliyata, hem de dünyada açlık çeken insanlara dikkat çekmek için bu yarışmayı düzenledik. Yarışmanın içinde bayat ekmekle bakliyat kullanmayı mecburi tuttuk" dedi. İnce, 'nin 7 bölgesinden insanların gelerek yarışmada farklı tatları tattırdığını da söyledi.

ÜNİVERSİTELER KAZANDI
Yarışmaya; Gaziantep, Adana, Aydın, Eskişehir, Nevşehir, Çanakkale, Konya, İzmir, İstanbul, Adıyaman, Şanlıurfa illerinden üniversitelerin aşçılık meslek yüksek okulu, gastronomi bölümlerinden genç şefler katıldı. Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıkgöz ve yönetim kurulu üyelerinin de içinde olduğu dünya ve ülke çapında ünlü 97 şef de yarışmada hazır bulundu. Gün boyu devam eden yarışmalarda ana yemek kategorisi birincisi Harran Üniversitesi, başlangıç kategorisi birincisi Aydın Menderes Üniversitesi, tatlı kategorisinde ise Adıyaman Üniversitesi birinci oldu. Genel klasmanda birinci Adıyaman Üniversitesi oldu. Jüri özel ödülü Okan Üniversitesi'ne verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mutfağın başkentinde farklı lezzetler yarıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN