Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karpuzu hasat ediliyor

’da denize yakın alanlarda üretilen ve ‘ karpuzu’ adı verilen sezonun ilk ürününün hasadına başlandı. İlk günde kırımı yapılan tonlarca kamyon karpuz, İstanbul ve ’ya doğru yola çıktı

Giriş Tarihi: 7.5.2016
Kum Karpuzu hasat ediliyor
Türkiye'nin karpuz ihtiyacının yüzde 20'sini karşılayan 'nın sahil kesimlerinde sezonun ilk turfanda erkenci karpuzunun hasadına başlandı. Kırımı yapılan ilk karpuzlar başta İstanbul, ve Bursa olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanına gönderildi. Geçtiğimiz yıla oranla ekim alanı yüzde 20-25 oranında azalan karpuzun tarla çıkış fiyatının 90 kuruş ila 1,20 lira arasında değiştiği öğrenildi.

HASAT HEYECANI
Adana'da karpuz hasadı heyecanı başladı. Denize yakın alanlarda üretildiği için ' karpuzu' olarak adlandırılan ürünün ilk kırımı Karataş sahiline yakın yerlerde yapıldı. Karpuz ekili alanlarda azalma olduğunu belirten Kapı Mahallesi'ndeki karpuz üreticisi Hüseyin Aslan Giray, "Çiftçilerin bir bölümü yer fıstığı ve başka ürünlere yöneldi. Hava koşullarından dolayı rekoltede düşüş oldu" dedi. Üreticinin bilinçlendiğini vurgulayan Güntaş Yurtseven şöyle dedi: "Hormon yok. Eskiden aşılı dedikleri ürün var ama artık anaçlar orijinale en yakın şekilde değişti. Mahsüllerde lezzet, kalite düzgün. Türk halkı tatlıyı sever. İhracat başlangıcı var dediler ama daha turfanda olduğu için bu 10-15 gün sonra netleşir. Fransa'da dünya kupası var. Ağızlarının tadını biliyorlarsa buranın karpuzunu yerler."

KARPUZLAR YOLA ÇIKTI
Geçen yıl dönüm başına 8-9 ton ürün almalarına karşın bu yıl 5-6 ton beklediklerini açıklayan Güntaş Yurtseven adlı üretici, "İlk gün kırdığımız 10 kamyon karpuzu İstanbul, Ankara ve Bursa'ya yolladık. Karpuzun tarladan çıkış fiyatı 90 kuruş ile 1 lira 20 kuruş arasında değişiyor. Mutfağa kaç liraya girer kestirmek zor. Şu anda Adana'da, Türkiye'ye 2 ay yetecek karpuz bulunuyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kum Karpuzu hasat ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN