‘Büyük’ rant hesabı mahkemeden döndü

3’üncü İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yaklaşık bir milyarlık rantın oluşmasına neden olduğu öne sürülen imar değişikliği için yürütmeyi durdurma kararı verdi

Giriş Tarihi: 12.5.2016
‘Büyük’ rant hesabı mahkemeden döndü
3'üncü İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kamuoyunda kişiye özel uygulama olduğu iddiasıyla tartışmalara neden olan CarrefourSA arazisiyle ilgili imar değişikliğine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi. Meclis kararını yargıya taşıyan AK Parti Grup Başkanvekili Gülaçtı, savundukları değerlerin bir kez daha mahkeme tarafından doğrulandığını belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'yü hukuka uygun davranmaya davet etti.

RANT İDDİALARI
Büyükşehir Belediye Meclisi, Temmuz 2015'de Yüzüncü Yıl Mahallesi'ndeki Carrefour'un faaliyet gösterdiği 156 bin 821 metrekarelik ticaret alanı, MHP'li ve bazı 'li meclis üyelerinin oyuyla konut ve ticaret alanı olarak değiştirdi. Adana 1'inci İdare Mahkemesi'nin 1/5000 ölçekli nazım imar planını iptal etmesine rağmen alınan bu kararın kişisel çıkar amaçlı ranta dönük olduğu iddia edilmişti. Bu iddialar, SABAH Güney'in 11 Ağustos 2015 tarihli nüshasında "MHP-CHP rant koalisyonu", 13 Ağustos 2015 tarihli nüshasında ise "Rantın boyutu 1 milyarı aştı" başlıklarıyla gündeme taşınmıştı.

MAHKEME 'DUR' DEDİ
AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, imar yoğunluğunu 1,6'dan 2,4'e çıkaran ve artan nüfus oranına uygun şekilde sosyal ve teknik donatı alanı oluşturmayan meclis kararını yargıya taşıdı. Davanın görüldüğü Adana 3'üncü İdare Mahkemesi, "Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç veya olanaksız zararlar doğacağından" oy birliğiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Gülaçtı, mahkeme kararını, "Savunduğumuz değerlerin doğruluğu bir kez daha mahkeme tarafından doğrulanmıştır" diye değerlendirdi.

"HUKUKA UY"
AK Parti'nin etik kuralları gereği ve AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni'nin talimatları doğrultusunda kişiye özel, ayrıcalıklar doğuracak her türlü imar planı değişikliğine karşı çıktıklarını belirten Ozan Gülaçtı, "AK Parti grubu olarak, bu teklif e ilk baştan karşı çıktık. Alınan karar itiraz ettik. İtirazımız kabul edilmeyince konuyu yargıya taşıdık ve mahkeme mevzuata ve planlama esaslarına uygunluk bulunmayan bu kararı durdurdu. Sayın Sözlü'yü, yapacağı imar planı değişikliklerinde, kamu yararını gözetmeye ve hukuka uygun davranmaya davet etti "diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Büyük’ rant hesabı mahkemeden döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN