Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amik Ovası’nın su hasreti bitiyor

Reyhanlı Barajı tamamlandığında Amik Ovası’ndaki 600 bin dekar arazisi sulanacak. Baraj sayesinde 200 bin dekar saha taşkın zararından korunacak

Giriş Tarihi: 13.5.2016
Amik Ovası’nın su hasreti bitiyor
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 'ın en büyük projelerinden biri olan Reyhanlı Barajı'ndaki çalışmaların hızla devam ettiğini açıkladı. Bakan Eroğlu, yöre halkının uzun yıllardır beklediği barajın hizmete girmesi ile Amik Ovası'nda 600 bin dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacak.

HATAY'IN EN BÜYÜK PROJESİ
Reyhanlı Barajı'nın Amik Ovası'nın suya hasretini dindirmesinin yanında bölgenin taşkın zararlarından da korunmasını sağlayacağını vurgulayan Bakan Eroğlu, "Hatay'ın en büyük projelerinden birini daha hayata geçirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Yıllardır hasretle beklenen bu baraj ile hem Amik Ovası'nda yer alan 600 bin dekar zirai arazi sulanacak hem de 200 bin dekar saha taşkın zararından korunacak. Böylece Amik Ovası'nın suya olan hasretini dindirmiş olacağız" dedi. Reyhanlı Barajı'nı 2017 yılının ilk yarısında hizmete almayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Eroğlu "Barajın faaliyete geçmesi ile her yıl bölgede meydana gelen taşkınların verdiği zararların ve çoraklaşmanın önüne geçilecek. Ayrıca, verimli toprakların sulanması ile milli ekonomiye yılda 382 milyon 528 bin TL katkı sağlanarak, 54 bin 124 kişiye de istihdamın önü açılacak" diye konuştu. Reyhanlı Barajı'nda Nisan sonu itibariyle fiziki gerçekleşme yüzde 65 seviyesine ulaştı. Homojen dolgu-zonlu toprak dolgu tipinde ve temelden 30,8 metre yüksekliğinde inşa edilen ayrıca 9.271 metre kret uzunluğu ile 'nin en uzun kretine sahip Reyhanlı Barajı, Reyhanlı ilçesi sınırları içerisinde Amik Ovası'nda yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amik Ovası’nın su hasreti bitiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN