Şeref Malkoç: Yeni bir anayasaya ihtiyaç var

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, “Mevcut anayasa 1982 Anayasası. Kamuoyu araştırmalarında toplumun yüzde 95’inin bu anayasanın ya değişmesini ya da yenisinin yazılmasını istiyor” dedi

Giriş Tarihi: 13.5.2016
Şeref Malkoç: Yeni bir anayasaya ihtiyaç var
CumhurbaşkanI Başdanışmanı Şeref Malkoç, 'de yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu belirtti. Malkoç, İskenderun Belediyesi'nin düzenlediği 'Yeni Anayasa ve 2023 Vizyonu' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konferansa İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit, Arsuz Kaymakamı Fatih Baysal, Belediye Başkanın Seyfi Dingil, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Ayhan Bodur, OSB Başkanı Fatih Tosyalı, İTSO Başkanvekili Muhsin Yeter, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, belediye meclis üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

YENİDEN DİZAYN EDİLMELİ
Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Seyfi Dingil, 'nin gelişmesini ve büyümesini önlemek için yazılan 1982 Anayasası'nın kesinlikle değiştirilmesi gerektiğini belirterek, "Anayasamızın niçin yazıldığı da önsöz olarak yeni nesile anlatılmalıdır. Çünkü yeni nesil darbeleri, baskıyı, fakirliği, 'nin eski zor günlerini bilmemektedir. Yeni anayasa darbeyi ve vesayet yaratmayı önleme misyonu ile kaleme alınmalı, güçler ayrılığı buna göre dizayn edilmelidir" şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç İskenderun'da bulunmaktan çok memnun olduğunu belirterek, "İskenderun barış, hoşgörü ve huzur kentidir. Burada çok samimi dostlarım var sizlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. Türkiye'nin her tarafını gezerek paneller konferanslar veriyoruz. Bu konferansı düzenleyen Belediye Başkanımız Seyfi Dingil'e teşekkür ediyorum" dedi. Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunun altını çizen Malkoç, şöyle konuştu: "Bu anayasayı yazarken hangi siyasi görüşten, hangi inanıştan ve hangi kanaatten olursa olsun bu ülkede yaşayan her insanın mutlaka katkıda bulunması gerektiğine inanıyorum. Herkesin, tecrübesini, umudunu ve heyecanını bu anayasaya yansıtması gerekir. Memleketimiz dünyada kolay kolay hiçbir ülkeye nasip olmayacak imkânlara sahip. Şeyh Edebali'nin söylediği 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' ve Mevlana'nın söylediği 'Yaratılanı severiz yaratandan ötürü' gibi öğretilerin anayasanın başlangıç kısmına yerleştirilerek ruhunun ona göre göre oluşturulması lazım. ABD anayasası dediğimiz yapı kendi ihtiyaçlarından ortaya çıkan bir anayasadır. 20 maddedir ama ardından ihtiyaçlarla birlikte ilaveler yapılmıştır. Fakat dünyanın geneline ve Türkiye'ye baktığımızda yazılı bir anayasamızın olması şart. Çünkü yazılı anayasada hak ve özgürlüklerimizin ciddi şekilde teminat altına alınması gerekir. Birinci esas budur."

TATMİN EDİCİ BİR SİSTEM
Yeni anayasanın, sağlam zemine oturtulması gerektiğini vurgulayan Malkoç, "Siyasi istikrarın ve sosyal huzurun sağlanması gerekir. Mevcut anayasa 1982 Anayasası. Yapılan bütün kamuoyu araştırmalarında toplumun yüzde 95'inin bu anayasanın ya değişmesi ya da yenisinin yazılması noktasında talebi var. Anayasada koyacağımız temel hedef var. Cumhuriyetimizin 93. yılındayız ve 64. Hükümeti gördük" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeref Malkoç: Yeni bir anayasaya ihtiyaç var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN