Korsan fırınların sayısı artıyor

Sorumluların görevlerini yapmadığı ’da, altı pide üretimi yapan fırın sayısı her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıl 196 olan korsan fırın sayısı bir yıl içinde 255’e çıktı

Giriş Tarihi: 14.5.2016
Korsan fırınların sayısı artıyor
SABAH Güney 2 Şubat 20015'te 'nın kanayan yaralarından korsan fırın sorununu "Adana korsan fırın cenneti" haberiyle kamuoyuna duyurmuştu. Yerel yönetimler, yapılan uyarılara rağmen hiçbir önlem almayınca bir yıl önce 196 olan korsan ekmek üretimi yapan fırın sayısı 255'e ulaştı. Yerel yönetimlerin duyarsızlığına tepki gösteren Adana Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mahmut Alptekin, Adana'da artık kebap ruhsatıyla pide üretimi yapıldığını açıkladı.

"BELEDİYELER ÇALIŞMIYOR"
Korsan fırınların lahmacun, pişirim ve unlu mamuller ruhsatıyla pide ekmek ürettiğini anlatan Alptekin, "1989'dan beri Adana'da korsan fırın sorununu yaşıyoruz. Başka bir şehirde korsan fırın bulamazsınız, sokakta ekmek satıldığını göremezsiniz. Başka yerde korsan fırınları hemen kapatırlar ama Adana'da belediyeler çalışmıyor. 10 fırın varken şimdi 255'e ulaştı. Zamanında bu 10 fırına izin verilmeseydi şimdi böyle bir sorunumuz olmayacaktı" dedi.

"SEYHAN BAŞTAN SAVIYOR"
Oda olarak yaptıkları başvurulara Seyhan Belediyesi'nin baştan savma yanıtlar geldiğini öne süren Başkan Alptekin, "Oda olarak biz tespit ediyoruz Seyhan'a bildiriyoruz. Seyhan ise bazı fırınları bulamıyor, bulduklarında da nedense pide üretimine rastlamıyor. Seyhan, önce 'pideye rastlanmadı' dediği fırın için sonra da 'ruhsatlıdır' diyor. Belediyelerin vurdumduymazlığından dolayı artık Adana'da kebap ruhsatıyla ekmek üretimi yapılıyor" şeklinde konuştu. Korsan fırınların yasa gereği kapatılması gerekirken, caydırıcılığı olmayan 189 liralık cezalayla yetinildiğini kaydeden Alptekin şöyle konuştu: "Bakan korsan fırınların kapatılacağını söylüyor ama bizde tam tersi sayısı artıyor. Biz fırıncılar gelir vergisine tabiyiz ve ürettiğimiz ekmeğe göre vergi ödüyoruz. Korsan fırınlar ise basit usule göre vergi veriyor. Ben sigortalı işçi çalıştırırken o eşini çocuğunu çalıştırıyor. Benim maliyetim daha fazla. Haksız bir rekabet söz konusu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korsan fırınların sayısı artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN