Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halka alan oto pazarı oldu

’da halkın kullanımına olması gereken 25 dönümlük alanı tel örgü ile çeviren Oto Galericiler Sitesi, buraya oto pazarı kurdu, araç başı 8 TL para alıyor

Giriş Tarihi: 15.5.2016
Halka açık alan oto pazarı oldu
'daki oto galericilerini tek çatı altında toplamak amacıyla kurulan Adana Oto Galericiler Sitesi'nin halka olması gereken 25 dönümlük alanı ikinci el oto pazarı olarak kullandığı ortaya çıktı. 2012 yılında kurulan sitenin, iki blok arasında kalan 25 bin 500 metrekarelik halka açık yeşil alanın çevresini tel örgü ile çevirdiği, Pazar günleri burada ikinci el oto satış pazarı kurarak araç sahiplerinden 8 TL ücret alarak haksız kazanç elde ettiği belirlendi.

ALENİ SUÇ İŞLENİYOR
Yeşiloba Mahallesi'nde Sarıhuğlar TOKİ konutlarının karşısında 120 dönümlük alan üzerine kurulan Oto Galericiler Sitesi (Auto Center) Seyhan Belediyesi'nin gözü önünde aleni suç işliyor. Auto Center'ın ortasında yer alan ve imar planı uygulaması sonucu yüzde 35'lik Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) kesintilerinden oluşturulan park alanının yerinde yeller esiyor. Vatandaşların kullanımına sunulması gereken park alanı, her pazar günü iki el oto pazarına çevrilerek rant aracı oldu.

BİNLERCE ARAÇ
Yeşil alanın çevresi tel örgülerle çevrildiği için vatandaş buraya giremiyor. Girişe yapılan demir kapı 8TL ücret öde-
yen araç sahipleri için açılıyor. Pazar günleri aracını satmaya gelen binlerce araç düşünüldüğünde her hafta on binlerce liralık haksız kazanç sağlandığı ortada. Seyhan Belediyesi sorumluluk alanında olan ve halka açık olması gereken bir yerde ticaret yapılmasının yasalara aykırı olduğu belirtilirken, Seyhan Belediyesi'nin duruma derhal el koyması gerektiği bildirildi.

AMACI DIŞINDA KULLANILAMAZ
İmar Kanunun 18'inci maddesinin 3'üncü fıkrasında, "Düzenleme ortaklık payları, düzenlemeye tâbi tutulan yerlerin ihtiyacı olan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve ortaöğretim kurumları, yol, meydan, park, otopark, çocuk bahçesi, yeşil saha, ibadet yeri ve karakol gibi umumî hizmetlerden ve bu hizmetlerle ilgili tesislerden başka maksatlarla kullanılamaz" deniliyor. Ancak gerçekte hiç te böyle değil. Oto Galericiler Sitesi, halka açık alandan haksız kazanç elde etmeyi sürdürüyor.

BAŞKAN KARALAR NE YAPACAK?
Seyhan Belediye Başkanı CHP'li Zeydan Karalar'ın, halka açık olması gereken bir alanın çevresinin tel örgü ile çevrilerek oto pazarı olarak kullanılması ve haksız kazanç elde edilmesi karşısında takınacağı tavır merak ediliyor. Başkan Karalar'ın belediyenin sorumluluğunda bulunan bu yerin derhal boşaltılmasını, etrafındaki tel örgütlerin kaldırılmasını ve yapılacak bir düzenleme ile burasını belediye adına çalıştırması ve belediyeye gelir elde etmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halka açık alan oto pazarı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN