Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahkeme iptal etti Büyükşehir takmadı

Büyükşehir Belediye Meclisi, parkmetre uygulamasında tartışmalı bir karara daha imza attı. 1’inci İdare Mahkemesi’nin iptal ettiği kararın aynısı 4 yıl sonra yeniden kabul edildi

Giriş Tarihi: 16.5.2016
Mahkeme iptal etti Büyükşehir takmadı
Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, bazı cadde ve bulvarlarda otopark uygulamasını hayata geçirmek amacıyla 4 yıl önce alınan ve Adana 1'inci İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen karar, bir kez daha meclis tarafından kabul edildi. Bugüne kadar parkmetre konusunda idare mahkemesine açılan birçok davayı kaybeden Büyükşehir, 4 yıl önce yaptığı hatayı yineleyerek bile bile lades dedi. 4 yıl önce parkmetre davasını kazanan , yapılan hatadan dönülmesini istedi.

4 YIL ÖNCE İPTAL EDİLDİ
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi 14 Aralık 2012'de aldığı 236 sayılı karar ile Adana'nın değişik cadde ve bulvarlarındaki toplam 681 araçlık park yerini 15 Aralık 2014 tarihine kadar Yeni Adana İmar A.Ş.'ye tahsis etti. Meclise yaptığı itirazı kabul edilmeyen Murat Çelik, alınan kararın iptali için Adana 1'inci İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme 2014 yılında 2014/1907 sayılı kararıyla, "herhangi bir süre ve bedel belirlenmemesi" gerekçesiyle Büyükşehir Belediye Meclisi'nin parkmetre kararını iptal etti.

TAYBE ŞOKU
Bu kararın ardından Büyükşehir Belediyesi ile Murat Çelik'in yolları iki kez daha Adana İdare Mahkemesi'nde kesişti. Çelik, açtığı 2 davayı daha kazanarak parkmetre uygulamasını iptal ettirdi. Büyükşehir Belediyesi, Temmuz 2015'te vatandaşlara sürpriz yaparak parkmetre işini TAYBE firmasına verdi. İhalenin yüksek bir rakamla verilmesine kamuoyu şüpheyle yaklaşmış ve kısa bir süre sonra o şüphelerin haklılığı ortaya çıkmıştı. TAYBE ile yapılan anlaşmanın feshinden sonra konu bir kez daha meclis gündemine taşındı. Komisyonda görüşülen parkmetre konusu 11 Mart'ta meclise geldi. Meclis, yapım, bakım onarım ve sorumluluğu belediyeye ait olan muhtelif cadde ve bulvarlar üzerindeki 958 adet otopark yerinin işletmesini 5 yıl süreyle Yeni Adana İmar İnş. Tic. A.Ş.'ye devretti. 4 yıl önce aynı içerikte alınan kararı iptal ettiren Murat Çelik, bu yanlışın düzeltilmesi için Büyükşehir'e başvurdu. Çelik, Büyükşehir'in bu yanlış kararından vazgeçmemesi halinde konuyu bir kez daha yargıya taşıyacağını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkeme iptal etti Büyükşehir takmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN