Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de 20 milyon hipertansiyonlu var

Ulusal Böbrek Vakfı ve Hipertansiyon Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Yahya Sağlıker, “’de de 20 milyon kişide hipertansiyon var” dedi

Giriş Tarihi: 21.5.2016
Türkiye’de 20 milyon hipertansiyonlu var
Ulusal Böbrek Vakfı ve Hipertansiyon Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Yahya Sağlıker, 'de 20 milyon kişide hipertansiyon bulunduğunu belirterek, "Bu hastalığın sıklığı, işsizlik, kaza, enflasyon oranından daha fazla. Hipertansiyon içimizdeki gizli katil" dedi. 'de hipertansiyonlu kişi sayısının nüfusa oranının yüzde 28 olduğunu bildiren Sağlıker, "Yani 3 kişiden birinde hipertansiyon bulunuyor. Adana'da 500 bin, İstanbul'da 5 milyon, Ankara'da 1,5 milyon, İzmir'de 1 milyon kişide, 'de de 20 milyon kişide hipertansiyon var" diye konuştu. Sağlıker, hipertansiyondan korunmak için diyetin önemine işaret etti. ağlıker, istisnai gruplar hariç çoğu hastanın tuzu azaltması gerektiğini anlatttı.

ADANA'DA TUZ TÜKETİMİ
Prof. Dr. Sağlıker, 3Türkiye'de günde ortalama 15-20 gram tuz yiyoruz. Adana'da 30-40 gramı buluyor. Ama bir hipertansiyon hastasının 6 gramdan fazla tuz yememesi lazım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’de 20 milyon hipertansiyonlu var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN