Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Değer kaybı’ davasında vatandaş lehine bozma

Süleyman Kelebek, “Mahkemenin, Yargıtay bozmasına uyup, lehimize karar vereceğini düşünüyoruz. Bozma bu yönde açılan davalara örnek teşkil edecek” dedi

Giriş Tarihi: 23.5.2016
‘Değer kaybı’ davasında vatandaş lehine bozma
Adana 1. Asliye Mahkemesi'nde maddi hasarlı trafik sı sonrası açılan "Tazminat" davasında bilirkişinin yüzde 5'lik değer kaybı tespiti temyiz edildi. Yargıtay 19. Hukuk Dairesi, değer kaybının kaza öncesi ve kaza sonrası fiyat farkı dikkate alınarak hesaplanmasını istedi. Bu tür davalarda bilirkişinin yüzde 5 değer kaybı tespiti yaptığını belirten Süleyman Kelebek, "Mahkemenin, Yargıtay bozmasına uyup, lehimize karar vereceğini düşünüyorum. Bozma bu yönde açılan davalara da emsal olacak" dedi.

TAZMİNAT DAVASI
Avukat Süleyman Kelebek, bir müvekkilinin 2013'te karıştığı maddi hasarlı trafik kazasından dolayı sürücü kursuyla sürücü adayı aleyhine 'Değer kaybı' ile ilgili Adana 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne tazminat davası açtı. Avukat Kelebek, dava dilekçesinde hasarın sigorta şirketi tarafından karşılandığını belirterek, "Ancak kaza neticesinde araçta meydana gelen değer kaybı karşılanmamıştır. Otomobil kaza öncesi boyasız iken, şimdi orijinal özelliği kalmamış, boyalı ikinci sınıf bir araç olmuştur" diye konuştu.

KARARI TEMYİZ ETTİ
Hâkim, dava dosyasını bilirkişi raporu için Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümüne gönderdi. Gelen raporda 'Değer kaybı'nın yüzde 5 olduğu belirtildi. Mahkeme kararını yüzde 5 üzerinden verdi. Avukat Süleyman Kelebek, değer kaybı raporunun "Kaza öncesi ve sonrası fiyat farkı dikkate alınmadan" verildiğini, bu konuda Oto Galericiler Odası'ndan bilirkişi raporu alınmasını talep ederek kararı temyiz etti. Yargıtay, talebi kabul ederek kararı bozdu. Bozma kararında şu görüşlere yer verildi: Değer kaybı, bilirkişi raporunda yüzde 5 olarak hesaplanmış, karar da bu yönde verilmiştir. Ne var ki bilirkişi raporunda uygulanan yöntem dairemizin yerleşik kurallarına uygun değildir. Araçta meydana gelen değer kaybının, aracın serbest piyasa koşullarına göre kaza tarihi itibarıyla hasarsız haldeki ikinci el rayiç değeri ile aracın yaşı özellikleri, hasar miktarı dikkate alınarak, kazadan sonraki hasarlı aracın rayiç değeri tespit edilip, bu iki miktar arasındaki azalmaya göre (farka) göre hesaplanması gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Değer kaybı’ davasında vatandaş lehine bozma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN