Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ/PDY örgütü darmadağın oldu

, ve Osmaniye’deki operasyonlarda 124 kişi gözaltına alındı. Eski belediye başkanı , Fetullah Gülen’in ortağı çıktı

Giriş Tarihi: 25.5.2016
FETÖ/PDY örgütü darmadağın oldu
'taki FETÖ soruşturması kapsamında Organize Suçlar Şube Müdürlüğünce düzenlenen 'Arınma' adı verilen operasyonunda, aralarında il imamı, eski belediye başkanı , eski KALİDA Başkanı Osman Gemci'nin de bulunduğu 59 kişi gözaltına alındı. Mustafa Poyraz'ın Fetullah Gülen okullarının kurucularından ve ortaklarından olduğu ortaya çıktı. Poyraz'ın Belediye Başkanlığı döneminde kamuya ait birçok yeri örgüte tahsis ettiği ve ihale verdiği iddia edildi. Sabah erken saatlerde 62 adrese eş zamanlı yapılan operasyonda evlerinde gözaltına alınacaklar listesinde bulunan Mustafa Timurbanga, Bekir Sıtkı Kesim ve Recep Çankaya ile Mustafa Hakan Yüzbaşıoğlu'nun, bir süre sonra Pensilvanya'dan çıkacak olan Fetullah Gülen'in de gideceği Güney Afrika'ya kaçtığı belirlendi. Gözaltı listesinde olan KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük ise evinde bulunamadı. Polisin Karaküçük'ün şehirde olduğunu belirlediği öğrenildi.

300 POLİS GÖREV ALDI
Kahramanmaraş'taki FETÖ soruşturması çerçevesinde, 10 işyeri 62 ev olmak üzere 72 adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. 'Arınma' adı verilen ve 300 polisin katıldığı operasyonlarda, aralarında Kahramanmaraş il imamı Rüstem Çetinkaya, eski Kahramanmaraş Lider İş Adamları Derneği Başkanı Osman Gemci, işadamları Fatih Zabun ve Kadir Yürürdurmaz, dönemin Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ile avukatlar ve doktorların da bulunduğu 59 kişi gözaltına alındı. Eski başkan Mustafa Poyraz'ın, Fetullah Gülen'in ortaklarından olduğu belirlendi. Poyraz'ın örgütün Kahramanmaraş'taki en etkin eğitim kurumlarının kurucu ortağı olduğu ve bu ortaklığının halen devam ettiği belirlendi. Terörle Mücadele Şubesi'nde 5 sayfa ifade veren Mustafa Poyraz'ın, Fetullah Gülen'le olan ortaklığını kabul ettiği öğrenildi. Gözaltına alınan işadamlarının topladıkları himmetleri ve elde ettikleri geliri, örgütün yurt dışındaki kuruluşlarına aktardıkları tespit edildi.

700 MİLYONLUK HİMMET
FETÖ üyelerinin Kahramanmaraş'ta 1 yılda yaklaşık 50 milyon lira himmet topladıkları, son 10 yılda 700 milyon liralık bir himmet toplanarak Pensilvanya'ya transfer edildiği ön görülüyor. Gözaltına alınan ve savcı karşısına çıkartılacak olan şüphelilere, "FETÖ/PDY örgütüne üye olmak, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, suç geliri himmet toplamak, terör örgütüne finans sağlamak, suçtan kaynaklı mal varlıklarını aklamak, nitelikli dolandırıcılık, belgede sahtecilik, iftira, tehdit ve vergi kaçakçılığı yapmak" suçlamaları yöneltiliyor. Mustafa Poyraz, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik merkezli 14 ilde eş zamanlı yapılan operasyonda 45 kişi gözaltına alındı. Mersin eski İstihbarat Şube Müdürü Ali İhsan Kaya'nın da aralarında bulunduğu operasyon kapsamında 42 kişinin de arandığı belirtildi. Arananlar arasında benzer suçtan tutuksuz yargılanan Mersin eski istihbarat müdürlerinden Ali Çengelci'nin de bulunduğu belirtildi. Operasyon kapsamında FETÖ/PDY'ye yakınlığı ile bilinen okul, dershane, şirket ve derneklerde de arama yapıldı.

OSMANİYE İMAMI FİRARDA
FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik Osmaniye'de düzenlenen operasyonda da 20 kişi gözaltına alındı. İl imamının da aralarında bulunduğu 10 kişinin kaçtığı bildirildi. Yürütülen soruşturma kapsamında Emniyet Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY terör örgütünün il imamı, il imam yardımcıları, örgütün muhasebesinden sorumlu yardımcılar, milli eğitim, sağlık, esnaf, kurum müdürleri, mühendis, işçi ve memurlardan sorumlu örgüt mensuplarına yönelik sabaha karşı düzenlenen operasyonda 20 kişi gözaltına alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ/PDY örgütü darmadağın oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN