Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Söyle Büyükşehir nasıl yürüyeceğiz

TSE, yayaların rahat hareket etmesi için kaldırımların en az 2 metre 50 santim olmasını istiyor. ’da ise kurallar hiçe sayılıyor, bazı kaldırımların 31 santim olması vatandaşı zora sokuyor

Giriş Tarihi: 26.5.2016
Söyle Büyükşehir nasıl yürüyeceğiz
Türkiye'nin her yerinde kaldırımlar TSE standartlarında yapılırken, 'da bunun tam tersi yaşanıyor. Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan İbo Osman Caddesi'nde bazı binaların yola etmesi nedeniyle kaldırımların genişliği 31 santimetreye kadar düşüyor. Oysa TSE, yayaların rahat yürüyebilmesi için kaldırım genişliğinin en az 2,5 metre olmasını öngörüyor. Burada yürümek zorunda kalan vatandaşlar ise hayatlarını tehlikeye atarak hareket ediyor.

PLANA UYULMADI
Geçmiş yıllardaki yerel yönetimlerin öngörüsüz imar uygulamalarının bedelini şimdi en acı biçimde Adanalılar ödüyor. İmara 25 metre genişliğinde işlenen İbo Osman Caddesi, plana uygun yapılmadı. Caddenin birçok noktasında kaldırım genişlikleri de standartların çok altında kalınca caddede arapsaçına dönerken vatandaşlar da bir insanın yürüyemeyeceği genişlikteki kaldırımlardan yola inip araçların arasında yürümek zorunda kalıyor.

İÇLER ACISI TABLO
Kaldırım standardizasyonunu belirleyen Türk Standartları Enstitüsü'ne (TSE) göre, yayaların rahat bir şekilde yürüyebilmesi için kaldırımların en az 2 metre 50 santimetre olması gerekiyor. TSE, yayaların emniyetle yürümesi için kaldırımların elektrik direği, trafik işaret direği, ilan levhaları gibi engellerden arındırılması gerektiğini belirtmesine karşın Adana'daki kaldırımların hali içler acısı bir durum yaratmaya devam ediyor. Vatandaş sorunun bir an önce çözümünü bekliyor.

SIRAT KÖPRÜSÜ
İbo Osman Caddesi'ndeki tehlike yaşanan yerlerden biri cadde ile 69039 Sokak'ın kesiştiği nokta. Ortalama 35 santim genişliğindeki kaldırım bazı yerlerde 31 santime kadar düşüyor. Kaldırımın bu bölgesini sırat köprüsüne benzeten vatandaşlar, "Bir insanın dahi zor yürüdüğü yere kaldırım demek ne mümkün. Trafik açısından Adana'nın en tehlikeli noktalarından biri burası. Büyükşehir Belediyesi buradaki sorunu çözüme kavuşturmak için birisinin ölmesini mi bekliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Söyle Büyükşehir nasıl yürüyeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN