’te bir şehir kuruluyor

Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle gerçekleştirilen “Kuzey Şehir Projesi Arama Konferansı’nda kente 300 bin kişilik konut yapılacağının müjdesi verildi

Giriş Tarihi: 28.5.2016
Gaziantep’te bir şehir kuruluyor
Büyükşehir Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) dev bir projeye imza atıyor. Türkiye ve Avrupa ölçeğinde en büyük konut projelerinden biri olan 'Kuzey Şehir Projesi'yle kente 300 bin kişilik konut yapılacak. Arsa temini sorununun aşıldığı projenin, 2023 yılına yetiştirilmesi hedefleniyor. 'Kuzey Şehir Projesi' TOKİ'nin bugüne kadar yaptığı en kapsamlı projelerden biri olacak.

UYUMLA MÜMKÜN
Yaklaşık bir yıldır Büyükşehir Belediyesi ile bu proje üzerinde çalıştıklarını anlatan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, "Bu alanın üretilmesi konusunda, bir şehirde kamuya veya hazineye ait bir yer olabilir. Bunun kamuya kazandırılması da ve yerel iktidarın müthiş bir uyumuyla olabilecek bir şey. 5 buçuk milyon metrekare bir alanın bir kalemde çok kısa bir sürede kamuya kazandırılması böyle bir projenin geliştirilmesinde çok önemli bir nokta" dedi. Gazianteplilerin en önemli beklentisinin konut olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de "Yola çıkarken halkımıza 'Tamam siz bizi başkan olarak seçeceksiniz, bizden ne istiyorsunuz' diye sorduğumuzda en önemli başlığın konut olduğunu biliyoruz. Halkımız bizden yaşanabilir, kaliteli uygun fiyatta konutlar istiyor. Bu işin de ana merkezi TOKİ" diye konuştu.

İKİ TEMEL SORUN
Kuzey Şehir Projesi'nin Türkiye'ye örnek olacağını ifade eden Şahin, "Başbakanımıza bu projeyi uçakta imzalattık. TOKİ'nin de bu proje bittiğinde dünyaya anlatacağı en önemli projesi olacak. Bizim de en heyecanlandığımız, en kıymet verdiğimiz, en önemli projemiz. Çünkü bu şehrin iki temel sorunu var. Birincisi barınma, ikincisi trafik. Onunla alakalı hem İmar Master Planı'nı hızlı bir şekilde yaptık hem de Ulaşım Master Planı'nı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep’te bir şehir kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN