Paralelci hakimler yargıyı baltaladı

HSYK 1. Daire Başkanı Halil , cemaat yapılanmasına mensup hakim ve savcılar tarafından verilen taraflı kararların meşruiyetinin tartışılır hale geldiğini ve yargıya olan güvenin azaldığını belirtti

Giriş Tarihi: 30.5.2016
Paralelci hakimler yargıyı baltaladı
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire Başkanı Halil , yargı içinde tarafsızlığını yitirmiş cemaat yapılanmasına mensup hâkim ve savcılar tarafından verilen kararların meşruiyetinin toplum nezdinde tartışılır hale geldiğini ve dışı uygulamaları nedeniyle yargıya olan güvenin azaldığını belirtti. Koç, "HSYK'nın birincil görevi ve en önemli misyonu, bu yapılanma ile mücadele etmek ve bir daha yargı içinde bu tür yapılanmalara müsaade etmemektir" dedi. 'HSYK 2017-2021 Stratejik Plan' hazırlıkları çalışmaları kapsamında düzenlenen çalıştayların 5'incisi 'da gerçekleşti. 3 gün süren çalıştaya HSYK 1. Daire Başkanı Halil Koç, 1. Daire üyeleri Mehmet Durgun ve Rasim Aytin, 3. Daire Üyesi Ömer Kerkez, HSYK Genel Sekreteri Bilgin Başaran, tetkik hâkimleri ile bölge adliyelerde görev yapan çok sayıda hâkim ve Cumhuriyet savcısı katıldı.

KALİTELİ YARGI
Hâkim ve savcılar olarak temel görevlerinin toplumun adalete olan ihtiyacını karşılamak olduğunu anımsatan Halil Koç, "Adalet beklentilerine cevap veremeyen bir yargı sistemi, toplumun algı ve vicdanında olumsuz etkiler bırakır. Toplumun bizden beklentisi sadece mesleğine odaklanmış, farklı projeler içinde yer almayan, kaliteli bir hâkim, savcı ve yargıdır. Biz ne kadar kaliteli olursak, toplum nezdinde saygınlığımız da o kadar artacaktır" diye konuştu.

VESAYETÇİ ANLAYIŞ
Türkiye'de uzun süredir yargının hem güven hem de saygınlık sorunu yaşadığına dikkat çeken HSYK Daire Başkanı Koç, bu nedenle de yargının sürekli tartışma gündemi oluşturduğunu bildirdi. 2010 yılında halkın desteğiyle yapılan değişiklikle yargıda farklı bir vesayetçi anlayışı işbaşına geldiğini, bununla beraber toplumdaki iyileşme beklentisinin ümitsizliğe dönüştüğünü kaydeden Koç, şöyle devam etti: "Yargı içinde tarafsızlığını yitirmiş, bazılarının otonom yapılanma olarak algılandırdığı, hepimizin cemaat yapılanması olarak düşündüğü bu yapıya mensup olan hâkim ve savcıların verdiği kararların meşruiyeti toplum nezdinde tartışılır hale gelmiştir. Bu yapının hukuk dışı uygulamaları nedeniyle, yargıya olan güvende ciddi anlamda azalma meydana gelmiştir. Böyle bir ortamda 2014 seçimleriyle bugünkü HSYK oluştu. Bu dönemde görev yapan HSYK'nın birincil görevi ve en önemli misyonu, bu yapılanma ile mücadele etmek ve bir daha yargı içinde bu tür yapılanmalara müsaade etmemektir."

TARAFSIZ VİZYON
Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan da, yargının gerçek anlamda bağımsız, tarafsız ve adil bir vizyona kavuşturulması noktasında HSYK'ya verilen öncü rol ile birlikte meslektaşlarının görüş ve önerileriyle hazırlanacak stratejik planın hayırlı olması dileğinde bulundu. Çalıştayda 3 gün boyunca, HSYK 2017-2021 Strateji Planı'nda neler olması gerektiği konusunda hâkim ve Cumhuriyet savcıları görüş alışverişinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralelci hakimler yargıyı baltaladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN