Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’lara Seyhan kıyağı

Tekel arazisinin yerine yapılan AVM inşaatının sorunsuz devam etmesi için Seyhan Belediyesi garip bir uygulamaya imza attı. Hatalı bir kararın askıya çıkarıldığı öğrenildi

Giriş Tarihi: 17.6.2016
Sabancı’lara Seyhan kıyağı
Adana'da D-400 karayolu üzerindeki Tekel arazisi üzerine ESAS Holding tarafından yapılacak AVM inşaatı ile ilgili tartışmaların arkası kesilmiyor. Seyhan Belediyesi'nin AVM için yaptığı kıyaklar kamuoyunda çok konuşuluyor. Seyhan Belediye Meclisi'nin 6 Mayıs 2016 inde yaptığı toplantıda aldığı karar kamuoyunu yanıltacak şekilde askıya çıkarıldı. Askıdaki ilanda, Seyhan Meclisi'nin 6.5. 2016 tarihinde aldığı 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı'na ait teklifin Büyükşehir Meclisi'nin 6.5.2016 tarih ve 61 sayılı kararıyla onaylandığı belirtiliyor. Oysa o tarihte Büyükşehir Belediye Meclisi'nin toplanmadığı, ilanın ise hatalı olduğu bildirildi.

DOP KESİNTİSİ
Seyhan Belediye Meclisi, kamuoyunda "İmar kıyağı" olarak yorumlanan bir kararla ailesine yakınlığı ile bilinen Kazım Köseoğlu'na ait 52 dönümlük Tekel arazisine AVM yapılmasının yolunu açtı. İmarda resmi kurum alanı olarak gösterilen arazi, yüksek yoğunluklu Merkezi Alanı'na (MİA) dönüştürüldü. Yüzde 40'lık Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) için AVM yapılacak yerden yüzde 6'lık bölüm gösterilirken, geriye kalan bölüm olarak Emekspor'un kullandığı Emek Mahallesi'ndeki SGK'ya ait futbol sahası gösterildi. Arsa sahibine 16 milyon liralık bir rant sağlayan DOP kesintisinin yapılmamasına itirazlar başladı. Sonuçta Seyhan Belediye Meclisi, imar değişikliğini iptal etti. Ancak tüm kamuoyu baskısına rağmen bildiğini okumaktan vazgeçmeyen Seyhan ile Sabancı ailesine CarrefourSA arazisinde beklenen kıyağı çekemeyen Büyükşehir, Tekel arazisi konusunda ortaya çıkan engelleri aşmak için ortak hareket etti. Seyhan Belediyesi, Sabancıların AVM'sinin yasal zemine oturması için 54 hektarlık bir bölge için 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı'nı Büyükşehir'e de onaylattı. Ancak 54 hektar alanda yapılan bu değişikliğe İş Bankası, Marsa, Taner Yılmaz, Naime Sürenkök, Murat Çelik, Ali Aydoğan, Zafer Kara, Osman Nurettin Paksu, Mehmet Esendemir ve Murat Karatay itiraz etti. Seyhan Belediye Meclisi bu itirazları reddederken, sadece Osman Nurettin Paksu'nun itirazını kabul ederek, uygun düzenlemeyi yapıp kararı askıya çıkarttı.

KARAR İPTAL EDİLİR
Askıya çıkarılan ilan metninde Seyhan Belediyesi'nin 6 Mayıs 2106 tarihli kararının Büyükşehir'in 6 Mayıs 2016 tarih ve 61 sayılı kararıyla onaylandığı bildirildi. Oysa Büyükşehir Meclisi o tarihte toplanmamıştı. Kamuoyunu yanıltmak amacıyla böyle bir yol izlendiğini öne süren imar uzmanları, askıdaki ilana itiraz yapılması halinde alınan kararın iptal edileceğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabancı’lara Seyhan kıyağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN