Mezitli Belediyesi yargıyı hiçe saydı

Giriş Tarihi: 30.6.2016
Mezitli Belediyesi yargıyı hiçe saydı

’de ’li Mezitli Belediyesi Liparis 1 Sitesi’nin önündeki 2 güvenlik kulübesini, idare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararına rağmen yıktı

'de 'li Mezitli Belediyesi, mahkeme kararını takmayarak şaşkınlık yaratan bir işleme imza attı. Liparis 1 Sitesi'nin kamu arazisini işgal ettiği iddiasıyla, site tarafından yeşillendirilen alanı yıkmaya gelen ekipler, yürütmeyi durdurma kararına rağmen bildiğini okudu. Güvenlik kulübelerini yerle bir eden ekipler, sırasında yürüyüş yoluna büyük zarar verdi. Alandaki ağaçların sökülmesi de belediyenin çevre duyarlılığı konusundaki samimiyetsizliğini belgeledi.

YÜRÜTME DURDURULDU
Liparis 1 Sitesi tarafından kullanılan alanın, bisiklet ve yürüyüş yolu yapılması için düşünülen kamu arazisine taştığını iddia eden Mezitli Belediyesi, site yönetimine yasadışı işgal olduğunu ve yıkılacağını bildiren bir yazı gönderdi. Site yönetimi ise yıkım ölçüsünün belli olmadığı ve herhangi bir encümen kararı bulunmadığı gerekçesiyle konuyu yargıya taşıdı. Mersin 1. İdari Mahkemesi, 16 Haziran'da yürütmenin geçici olarak durdurulmasını kararlaştırdı.

KARAR HİÇE SAYI LDI
Mezitli Belediyesi ekipleri 17 Haziran 2016 günü sitenin kapısına dayandı. Site yönetiminin ibraz ettiği mahkeme kararını hiçe sayan ekipler, iki güvenlik kulübesini yıktı. Yaklaşık 20 adet palmiye ağacını da söken ekipler yıkım işlemi sırasında vatandaşın vergileriyle yapılan yürüyüş yoluna büyük zarar verdi. Başta site yönetimi olmak üzere sitede yaşayan vatandaşlar mahkemenin kararını hiçe sayan Mezitli Belediye Başkanı CHP'li Neşet Tarhan'a büyük tepki gösterdi. Liparis 1 Sitesi Müdürü Abdurrahman Günebak, belediyeden gelen ekiplere

'ALT TARAFI KULÜBE'
Mezitli Belediyesi'ne giderek mahkeme kararını sunduğunu anlatan Günebak, "Oradaki yetkililere durumu anlattım, ekiplerin kararı hiçe saydığını söyledim. 'Alt tarafı bir kulübe değil mi. Ne olacak' gibi bir ifade takındılar. Böyle şey olur mu? Bir belediye yargı kararını hiçe sayabilir mi? Ağaçları söktüler, yapılan yollara hasar verdiler. Kaş yaparken göz çıkardılar. Yazıklar olsun. CHP'li Başkan Neşet Tarhan'ın böyle bir uygulamaya göz yumması hoş değil" diye konuştu. mahkeme kararını göstermelerine rağmen "Biz karardan anlamayız, burayı yıkacağız" diye tavır sergilediklerini belirterek, "Vinçle sahildeki palmiyeleri söküp attılar. Zararın büyük boyutlarla olmaması için ekiplere, 'Mahkeme kararını belediyeye onaylatıp geleyim, biraz izin verin' dememe rağmen asla dinlemediler ve doğu kısımdaki güvenlik kulübemizi ve kameraları yıkıp geçtiler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezitli Belediyesi yargıyı hiçe saydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN