Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan : Yatırımlar sürecek

Başbakan Binali , “ Çukurova’dan Suriye’ye, Filistin’e uzanan mübarek topraklara erişen bir şehirdir” dedi

Giriş Tarihi: 3.7.2016
Başbakan Yıldırım: Yatırımlar sürecek
Başbakan Binali , 'da tamamlandığı halde açılışı yapılmayan yaklaşık 400 milyon lira tutarındaki yatırımların, toplu açılış törenine katıldı. Antakya Atatürk Stadı'nda yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı iftar programına da eşlik eden Başbakan Yıldırım, Hatay'a övgüler yağdırdı. Narenciye ve taşımacılıkta Türkiye'de ilk sıraları alan bir kent olan Hatay'ın ulu önder Atatürk'ün Türkiye'ye kazandırdığı son miras olduğunu belirten Yıldırım, "Hatay hoşgörünün şehri, Hatay dinlerin kardeşçe yaşadığı şehir. İlk Havra, ilk Cami, ilk taş kilise bu topraklarda yapıldı. Dolayısıyla Habib-i Neccar, Beyazid-i Bestami ve Cemil Meriç gibi büyük düşünürleri yetiştiren şehirdir" dedi.

BİR MİLYON 200 BİN YOLCU
"Biz gittiğimiz yere eli boş gitmeyiz" diyen Başbakan Yıldırım, Hatay'a son 14 yılda 14 milyar liralık yatırım yapıldığını belirterek, "Cumhuriyet tarihi boyunca sadece 90 kilometre bölünmüş yol yapılırken, biz buna 280 kilometre ekledik. Hatay'ı bölünmüş yollarla Gaziantep, Osmaniye ve Adana'ya bağladık. İslahiye, Hassa, Kırıkhan yol ayrımı yolunu tamamladık. 2007 yılında Hatay Havalimanı'nı hizmetinize sunduk. Hatay Havalimanı bugün yılda 1 milyon 200 bin yolcuya hizmet veriyor" diye konuştu. 4 bin 500 konutun hak sahiplerine teslim edildiğini, 14 yılda 77 bin dönüm araziyi suyla buluşturduklarını belirten Yıldırım şöyle dedi: Sanayi ve konutlarda doğalgaz kullanılıyor. 750 yataklı Hatay merkez ve Kırıkhan Hastanelerinin yapımı devam ediyor. Sabırsızlıkla beklediğiniz Amanos Tüneli Projesi'ni de hayata geçireceğiz. Sondaj çalışmaları bitmek üzere. 22 kilometre uzunluğunda iki tüneli yapacağız. Böylece Dörtyol'u, İskenderun'u, Antakya'ya, Hassa'ya, Gaziantep'e, Kilis'e bağlıyor, 180 kilometrelik yolu, 90 kilometreye indiriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun."

TOPACA: HATAY'A HOŞGELDİNİZ
Başbakan 'a, "Hoşgörünün başkenti, inanç ve medeniyetlerin buluşma noktası, barış ve kardeşlik kenti Hatay'a hoşgeldiniz" diyen Hatay Valisi Ercan Topaca, "Habib-i Neccar Hazretleri'nin, Beyazid- i Bestami Hazretleri'nin, Şeyh Ahmet Kuseyri Haazretleri'nin ve Tayfur Sökmen'in torunları olarak, sizleri şehrimizde ağırlamaktan büyük bir bahtiyarlık ve sevinç duyduğumuzu arz ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Yıldırım: Yatırımlar sürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN