Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atık su arıtma tesisi ına başlandı

Giriş Tarihi: 5.7.2016
Atık su arıtma tesisi inşaatına başlandı

Büyükşehir Belediyesi’nin temiz ve daha yaşanılabilir bir şehir oluşturmak için projelendirdiği atık su arıtma tesisinin yapımına başlandı

Büyükşehir Belediyesi'nin geleceğe daha temiz ve daha yaşanılabilir bir şehir bırakmak için projelendirdiği atık su arıtma tesisinin yapımına başlandı. ta incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, tesisin hayata geçirilmesiyle Türkiye'nin dostu şehirlerinden biri olacaklarını söyledi. Başkan Erkoç, projenin özellikle endüstriyel atıkların döküldüğü Aksu, Sır Barajı Göleti ve civarındaki organik yaşamın korunması açısından büyük önem arz ettiğini belirtti. Gayberli mevkisinde 243 dönümlük alanda yapımına başlanan tesis, 2033 yılına kadar 1 milyonu aşkın nüfusa kadar atık suların arıtımını sağlayacak şekilde planlandı. İleri biyolojik atık su arıtma olan projede arıtılan su, içme suyu alınabilecek ortamlara deşarj edilebilecek özellikte olacak. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde uygulanan proses, makine ve ekipman teçhizatına sahip modern bir anlayışla hayata geçirilecek tesisle birlikte il genelinde ileri düzeyde çevre koruması sağlanacak. Atık suların çevreye verebileceği zararları engelleyen arıtma işlemleri, özellikle Sır Barajı Havzası için hayati önem taşıyor. IPA kapsamında yapılan atık su arıtma tesisi projesinin finansmanının, yüzde 85'i IPA fonundan, geriye kalan yüzde 15'i de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, "Şehrimizi uzun yıllar ihtiyacı karşılayacak altyapı ağıyla örüyoruz" diyerek konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

İHALE HAZIRLIKLARI
İşin süresi ise 730 gün olarak belirlendi. İnşaat çalışmaları başlayan atık su arıtma tesisi projesi kapsamında ayrıca, içme suyu sistemlerinin modernizasyonu ve tasarımı ile malzeme tedariklerine yönelik ihale hazırlıklarına da başlandı. Kahramanmaraş'ımıza hayırlı olsun. Kentin tüm atık suları buraya taşınacak. Amacımız çevre bilinci oluşturarak gelecek nesillere daha modern, daha yaşanabilir bir şehir, daha iyi bir çevre bırakabilmektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atık su arıtma tesisi inşaatına başlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN