Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’e Görkemli bir sanat

Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen eski Adliye binası kültür ve sanat olarak hizmete açıldı. Merkezdeki mozaki işlemelerini tedavi gören madde bağımlısı gençler ve kadın sığınma evi sakinleri yaptı.

Giriş Tarihi: 5.7.2016
Gaziantep’e Görkemli bir sanat merkezi
Büyükşehir Belediyesi, kültür ve sanat olarak kullanmak için restorasyon yaptığı eski adliye binasını hizmete açtı. 1950 yıllarında inşa edilen, Cumhuriyet dönemi yapım özellikleri, yaşanmışlığı ve kent belleğindeki yeri göz önünde bulundurularak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan ve dokusu korunularak renovasyon yapılan eski adliye binasına "Yaşayan Kültür ve Sanat Merkezi" adı verildi. Güçlendirme, statik ve renovasyon çalışmaları tamamlanan binanın, geçmişten günümüze yüklendiği tüm fonksiyonlar, yapının koridorlarında, duvarlarında, avlusunda görsel ve işitsel sanat öğelerinin yorumlarıyla anlatıldı.

KADIN VE GENÇ SANATÇLAR
Ayrıca, doğada dönüşümü olmayan, atık lamine ve temperli cam kırıkları ile Roma döneminden gelen mozaik döşemeleri yeniden yorumlanarak tüm zeminler hareketlendirildi. Mozaikler, Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan rehabilitasyon merkezinde tedavi gören ve hayata yeniden kazandırılması hedeflenerek mozaik kurslarına giden madde bağımlısı gençler ve sığınma evinde kalan kadınlar tarafından yapıldı.

GENİŞ YELPAZEDE SANAT
Yetenek geliştirme, cam, ebru, mozaik ve resim atölyeleri, müzik kursları, tasarım atölyesi ve güzel sanatlar atölyesi gibi kursların verildiği merkezde, ayrıca, sanat galerileri, sergi salonları, kafeterya, çocuk sanat merkezi, çocuk tiyatroları, çocuk kütüphanesi, enformasyon merkezi, çok amaçlı salon, yapının kendini anlattığı müze, kent arşive merkezi, kent araştırma komisyonu ve kent kütüphanesi de yer alıyor.

GEÇMİŞİN İZLERİ
Kültür ve sanat merkezi olarak hizmet veren bina, yapımı, hikayesi, bir kentin ortak akıl kararları doğrultusunda proje ve tasarım uygulamasıyla, geçmişin izleri, geleceği sanatla anlatan yapısıyla hizmete sunuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep’e Görkemli bir sanat merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN