Türkiye'nin en iyi haber sitesi

dünyanın en eski şehridir

Musevi Cemaati heyeti ile sohbet eden Valisi Ercan Topaca, kentin tarihinin çok eski olduğunu ve dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 5.7.2016
Hatay dünyanın en eski şehridir
Valisi Ercan Topaca, Musevi Cemaati Hahambaşı İsak Haleva, Hatay Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Hatay'ın sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en eski şehirlerinden biri olduğunu hatırlatan Vali Topaca, dünyanın ikinci en büyük arkeoloji müzesi Hatay Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen eserlerden ve buluntulardan bu bilgiye ulaştıklarını belirterek şunları söyledi: "Hatay'ın tarihi milattan önce 43 binli yıllara kadar dayanır. İnsanoğlunun var olduğu zamandan beri burada yaşam ve medeniyet var olmuş. Her medeniyetten, her kültürden, her mezhepten, ırktan insanlar gelmiş geçmiş ve bugün de aynı özellik devam etmektedir."

"DIŞA AÇIK BİR KENTİZ"
Hatay'ın ile ilgili bilgiler veren Vali Topaca, "Suriye'ye 276 km sınırımız var. Akdeniz'i ise 155 km'lik sahilimizle kuşatıyoruz. Yani dışa bir kentiz. 1 milyon 533 binlik Hatay nüfusuna ilaveten 430 bin Suriyeli misafir kardeşimiz var. Bunların 18 bin 500'ünü kamplarda misafir ediyoruz. Geri kalanları şehir içerisinde akrabalarının yanında veya kendi kiraladıkları evlerde yaşıyorlar. Hepsinin tek tek kayıtları mevcut. 430 bin Suriyelinin misafir edilmesinde hiçbir sorun yaşamadık. Hatay halkı onlara kucağını ve sofralarını açtı. Allah'a şükür huzurlu bir ortam oluştu" dedi.

"SONSUZ GÜVENİYORUZ"
Musevi Cemaati Hahambaşı İsak Haleva ise kabulünden dolayı Topaca'ya şükranlarını sunarak "Bizler Yahudi cemaati olarak ülkemizi çok severiz. Herhangi bir olay olduğu zaman onun malzeme olarak kullanılmasını, çarpıtılarak dışarıya servis edilmesini tasvip etmiyoruz. Bizler idarecilerimize, yöneticilerimize sonsuz güveniyoruz" dedi. Konuklarıyla bir süre sohbet eden Vali Topaca, günün anısına Hahambaşı Haleva'ya, boğum aralığı, uzunluğu, sesi ve yapısı itibariyle yurt içi ve yurt dışındaki neyzenler tarafından dünyanın en iyisi olarak kabul edilen ve Samandağ'da doğal olarak yetişen kamışlardan yapılan ney hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay dünyanın en eski şehridir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN