Kavun üreticinin yüzünü güldürdü

’ın Kırıkhan ilçesinde yetiştirilen, ‘Ananas’ ve ‘Galya’ çeşitlerinin yer aldığı kavunlar hasat edilerek tezgahlardaki yerini alıyor

Giriş Tarihi: 8.7.2016
Kavun üreticinin yüzünü güldürdü
'ın Kırıkhan ilçesinde ekim alanları her geçen yıl artan kavun, üreticinin yüzünü güldürdü. Geçen yıl 16 bin 500 dekar alandan 40 bin 652 ton ürün alınan Kırıkhan'da iklim şartları ve yağışların azlığı nedeniyle bu yıl beklenen verimin alınamadı. Fiyatların yüksek olması ise üreticiyi mutlu ediyor. İlçede yetiştirilen "Ananas" ve "Galya" çeşitlerinin yer aldığı kavunlar hasat edilerek tezgahlardaki yerini alıyor.

ÜRETİCİ MUTLU
Kavun üreticisi Mehmet Hanifi Vural, bu yıl kavunda verimin düşük olduğunu söyledi. Bu yıl yağışların yetersizliği nedeniyle dekara 1- 2 ton ürün alındığını dile getiren Vural, bunun bir önceki yıl 3 tona kadar çıktığını bildirdi. Verimin düşüklüğüne rağmen emeklerinin karşılığını aldıklarını anlatan Vural, "Bu yıl kavundan yüzümüz güldü. Geçen yıl 60-70 kuruştan satılan kavunu bu sene 1 liraya kimi zaman da 1 lira 30 kuruşa kadar veriyoruz. Bu da bizi mutlu etti" dedi.

YEVMİYE 33 TL
Sabahın ilk ışıklarıyla tarlaların yolunu tutan işçiler de yurt içi ve dışından büyük talep gören kavunları sıcağa kalmadan toplamak için uğraş veriyor. Çoluk çocuk kavun tarlasında alın teri döken işçileri, 33 liraya öğleye kadar tarlada çalışarak ekmek parası kazanıyor. İşçiler, kavunları ve kalitelerine göre ayırarak kasalara yerleştiriyor. Toplanan kavunlar traktörlerle alındıktan sonra TIR'lara yüklenerek 'nin farklı illerine gönderiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kavun üreticinin yüzünü güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN