Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftçilerin hayatını kolaylaştıracak proje

Giriş Tarihi: 10.7.2016
Çiftçilerin hayatını kolaylaştıracak proje

Kurttepe Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, akıllı la tarlayı evden sulama imkanı sağlayacak sistem geliştirdiler

Akıllı , insan hayatına girmesiyle birlikte birçok yeniliği de beraberinde getirdi. 'da Kurttepe Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Mehmet Mert Çavuş ile 12. sınıf öğrencisi İsmethan Ayhan akıllı telefonla yaptıkları projeyle özellikle çiftçilerin hayatını kolaylaştırıyor. Öğrenciler tarlaya gitmeden evden sulama imkanı sağlayacak bir sistem geliştirdi.

4 CİHAZI KONTROL EDİYOR
Proje hakkında bilgi veren Ayhan, "Proje ilk başta uzaktan 4 tane cihazı kontrol etme şansı tanıyor bize. Kendi enerjisini üretiyor ve devrede bir sabit hatlı telefon bulunuyor. Bu sabit hatlı telefon biz aradığımız 3 kez çalacak ve otomatik olarak devreye girecek. #1'e bastığımız zaman tarlada bulunan otomatik sulama sistemi devreye girecek, #2'ye bastığımız zaman da klima ya da çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalar devreye girecek" dedi.

SADECE SULAMA İÇİN
Şebekenin olduğu her yerden uygulamayı hayata geçirebileceklerini vurgulayan Ayhan, "Bu projeyi şu anda sadece tarla sulamak için yaptık ama çamaşır makinesi, buzdolabı gibi her türlü ürüne uygulayabiliriz. Mesela eve gelmeden önce klimamız açılsın istiyoruz ya da çiftçi şehir dışına çıktı, tarlanın sulanması gerekiyor… Bu devreye sahipse uzaktan sulama yapabilir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçilerin hayatını kolaylaştıracak proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN