Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu proje ’i suya kavuşturacak

Kalkınma Bakanı , 3 bin 131 hektarlık arazisini sulayacak ve 8 köye içme suyu sağlayacak olan Değirmençay Barajı’nı 5 yıl içinde tamamlamak istediklerini söyledi

Bu proje Mersin’i suya kavuşturacak
Kalkınma Bakanı , yatırım planına alınan Değirmençay (Erçel) Barajı ile ilgili olarak, "Kent merkezinin 19 kilometre kuzeybatısında yer alan barajımız, 40 milyon metreküp su tutacak ve 8 köyümüzün içme suyu sorununu ortadan kaldıracak. Toplam 3 bin 131 hektarlık arazisi de suyla buluşacak" dedi. Elvan, baraj inşaatını da 5 yıl içinde tamamlamayı amaçladıklarını söyledi.

3 BİN 131 HEKTAR SU
'e geldiği günden bu yana kentin sorunlarına getirdiği çözümlerde dikkat çeken Elvan, kısa bir süre sonra ihalesine çıkılacak olan yaklaşık 145 milyon TL bedelli Değirmençay (Erçel) Barajı'nın bölgeye sağlayacağı kazanımları SABAH Güney ile paylaştı. Elvan, barajın tamamlanmasıyla birlikte 3 bin 131 hektarlık alanın suyla buluşacağını söyledi. Bakan Elvan, "Mersin tarım alanında Türkiye'nin önde gelen kentlerinden bir tanesi. Sulama da tarımın olmazsa olmazlarından. Bu nedenle Mersin başta olmak üzere ülkemizin birçok noktasında barajlar ve sulama göletleri inşa ediyoruz. Bunlardan bir tanesi de Mersin'in en büyük barajı olma özelliğini taşıyacak Değirmençay Barajı'dır" dedi.

BAKANIMIZA GÜVENİYORUZ
Değirmençay halkı adına konuşan Değirmençay Sulama Kooperatif Başkanı Şahin Işık ise şunlarıı kaydetti: "Sayın bakanımızın baraj yapımına dönük sözü, bizleri oldukça sevindirdi. Çünkü geçimin meyvecilikle sağlandığı Değirmençay'da sulanabilen tarım arazisi sadece 4 bin dönümdü. Barajımız beldemizin çevresini değiştirecek. Bakanımıza güveniyoruz."

40 MİLYON METREKÜP SU
Barajla ilgili proje çalışmaların tamamlandığını ve projenin yatırım planlamasına alındığını aktaran Elvan, "Kent merkezinin 19 kilometre kuzeybatısında yer alan barajımız, 40 milyon metreküp su tutacak ve 8 köyümüzün içme suyu sorununu ortadan kaldıracak. 3 belde, 6 köy ve 3 mahallemizin tarım arazileri de sulama suyuyla buluşacak. Baraj 5 yıl içerisinde tamamlanacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu proje Mersin’i suya kavuşturacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN