Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mezbaha sözü hayal ürünü

Giriş Tarihi: 12.7.2016
Mezbaha sözü hayal ürünü

Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li ’nün mezbaha sözünü hatırlatan AK Partili Belediye Meclisi Üyesi Cumali Altınöz, “2 yıldır boşuna bekliyormuşuz” dedi

'nın kanayan yaralarından biri olan mezbaha sorunu tazeliğini koruyor. Haziran 2014'te belediye meclisinde "Bu haliyle mezbahanın yasal zemine oturmaması bizim açımızdan sıkıntılı. Elbette halkımıza sözümüz var. Yeni bir yere mezbaha yapacağız" diyen Büyükşehir Belediye Başkanı , ardan geçen 2 yıla rağmen bu konuda somut bir adım atmadı. Başkan Sözlü'yü eleştiren AK Parti Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Cumali Altınöz, "Ortada bir şey yok" dedi.

ADANA'YA YAKIŞMIYOR
Mevcut mezbahanın fiziki olarak Adana'nın ihtiyacını karşılayacak kapasitede olmadığını belirten AK Partili Meclis Üyesi Altınöz, "Mezbaha, şehir merkezinde kaldığı için sorunlar yaşanıyor. Bölgede yaşayanlar sıkıntılı, oradan hizmet alan üretici sıkıntılı. Kesimlik hayvanların götürülüp getirilmesinde sıkıntı yaşanıyor, barakalardan ahırlar oluşturulmuş. Çevre ve görüntü kirliliği had safhada. Günümüz Türkiye'sinde gelişen Adana'ya yakışmayan görüntüler" diye konuştu. Aynı zamanda veteriner hekim olan Cumaali Altınöz, Bakanlığı'nın da yeni bir alanda çağdaş bir tesisin kurulmasını istediğini vurguladı. Organize sanayi bölgesi ve çevresinin mezbaha için uygun olduğunu savunan Altınöz, "Otoban olduğu için ulaşım kolay, atık sorunu OSB'nin atık sistemiyle çözülebilir. Çirkin görüntüler son bulacak. Düşünsenize; kesimlik hayvanlar yükleniyor çarşı ortasından mezbahaya ulaştırılıyor. Böyle görüntüler hoş olmuyor" şeklinde konuştu.

HAYVAN PAZARI
Fiziki yetersizlikten dolayı mezbaha çevresinde oluşan ahırlara dikkat çeken Altınöz, "Yeni mezbahayla birlikte pazar yeri alanı oluşturulmak zorunda. Adana büyük bir kent olduğu için hayvan giriş-çıkış sirkülasyonu çok fazla. Karataş yolundaki mevcut pazar yeri uygun değil. Bölgede salgın hastalıkların cirit atmasına neden olabilir. Karataş yolunu imara açıyoruz ama tam ortasında hayvan pazarı bulunuyor. Bu anlayışla kent yönetilir mi?" dedi.

BOŞA GİDEN 2 YIL
Başkan Sözlü'nün, mezbahayı birinci sınıf tarım arazisine taşıma girişiminin mahkeme ve toprak koruma kurulu engeline takıldığını anımsatan Altınöz, şunları dedi: "2 yılımız boşa gitti. Geriye kalan sürede ne yapılacak? Ortada bir şey yok. 'Çalışıyoruz, planlama yapıyoruz' diyorlar ama boş. Planlamaların hangi şartlarda yapıldığını kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Adana açısından kalıcı bir çözüm üretmiş değiliz. Büyükşehir, çok ağırdan alıyor hesabı nedir bilemiyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezbaha sözü hayal ürünü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN