Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ta tehlikesi

son yılların en kurak yılı ile karşı karşıya. KASKİ Genel Müdürlüğü vatandaşları su tüketiminde tasarruflu olmaları için uyardı

Giriş Tarihi: 15.7.2016
Kahramanmaraş’ta kuraklık tehlikesi
Son yılların en kurak yılını yaşaya , tehlikesiyle karşı karşıya. Artan sıcaklıkla birlikte su tüketiminin artması sonucu Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü vatandaşları su tüketiminde tasarruflu olmaları için uyardı. KASKİ Genel Müdürü Mustafa Altunok, "Su kaynakları azalıyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç önderliğinde il genelinde vatandaşlarımıza kesintisiz içme suyu ulaştırmanın gayreti içerisindeyiz" dedi.

YAĞIŞ MİKTARI DÜŞTÜ
İklim şartlarından dolayı Kahramanmaraş'taki miktarının son yılların en düşük seviyesinde olduğunu vurgulayan Altunok, "Kahramanmaraş'ın yıllık ortalama yağış miktarı 732 m/kg iken bu yıl ancak 337 m/kg. Başka bir ifadeyle ilimize ortalama yağışın sadece yüzde 46'sı düşmüş durumda. Yağışın azlığı yeraltı ve yerüstü su kaynaklarımızı olumsuz etkiledi. Ayvalı Barajı'nda doluluk oranı yüzde 29, kaynak sularımızın debisinde de düşüş var" diye konuştu.

KASKİ ÇALIŞIYOR
İçme suyu amaçlı sondaj kuyularındaki su seviyelerinde de düşüşler başladığını anlatan Altunok, "Mizmili Gölü'nün kuruma aşamasına geldiğini gördük. Mahalle sakinleri, bugüne kadar gölün bu seviyeye hiç düşmediğini söyledi. Ancak her ne şartta olursa olsun bizim görevimiz Kahramanmaraş halkına kaliteli ve kesintisiz içme suyu ulaştırmaktır. Kuraklıkla ilgili biz KASKİ olarak üzerimize düşen görevi yaparak tüm il genelinde ilave çalışmalar yürütmekteyiz" şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARA GÖREV
Bu dönemde vatandaşlara da büyük görev düştüğünü ifade eden Altunok, şöyle konuştu: Suyun tasarruflu kullanılması konusunda özen göstermeleri, özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın içme suyuyla kesinlikle bahçe sulaması yapmamalarını rica ediyoruz. Kaçak su kullanımlarında ve su arızalarında vatandaşlarımızın bilgi vermeleri büyük önem arz ediyor. 4 kişilik bir aile, suyu gereksiz akıtmayarak, kısa duş alarak, bulaşıklarını makinede yıkayarak yılda 140 ton su tasarrufu yapılabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahramanmaraş’ta kuraklık tehlikesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN