Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ/PDY davasında 4 sanık tahliye edildi

FETÖ/PDY kapsamında tutuklanan eski Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ın da aralarında bulunduğu tüm sanıklar tahliye edildi. Duruşma 1 Kasım’a ertelendi

Giriş Tarihi: 16.7.2016
FETÖ/PDY davasında 4 sanık tahliye edildi
'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında açılan davada, Fetullah Gülen ve eski Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın da aralarında olduğu 4'ü tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya katılan sanıklar suçları kabul etmedi. Mahkeme, Zihni Aldırmaz, Ferat Yüksel, Muammer Çalışkan ve Mustafa Varol'un tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrolle tahliyesine karar verdi.

GÜLEN'İN AVUKATI KATILMADI
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Zihni Aldırmaz, sanayici Mustafa Varol, eski Adana Borsası Başkanı Muammer Çalışkan ve Ferat Yüksel (SEGBİS) ile, tutuksuz sanıklardan şehir plancısı Oya Erişen, işadamı Mustafa Demir, Bekir Kadı, Cengiz Dinçer, eski Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Hasan Uzun, Tarık Kaplan ve taraf avukatları katıldı. Fetullah Gülen'in avukatı duruşmaya katılmadı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ile Adana Büyükşehir Belediyesi'nden 2 bürokrat tanık olarak dinlendi. Tüm sanıklar haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, yurtdışı yasaklarının kaldırılmasını, tahliye ve beraatlarını talep etti. Duruşma Savcısı Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cumali Tülü, sanıkların tutukluluk hallerinin ve yurtdışı yasağının devamını istedi. Mahkeme heyeti, Fethullah Gülen, Kemal Elibal, Cemal Somuncu ve Ömer Ekinci'nin yakalama kararlarının devamına ve çağrı kağıtlarına rağmen mahkemeye gelmedikleri taktirde 15 gün beklendikten sonra basın ilan kurumu aracılığıyla ulusal gazetelere ilan verilmesini kararlaştırdı. Mahkeme, Oya Erişen, Öner Mersinligil'in yurtdışı yasağının kaldırılmasına, sanıklardan Cengiz Dinçer'in ise işi nedeniyle bağlantılı olduğu yönünden yurtdışı yasağının kaldırılmasına da karar verdi. Yurtdışı yasağı devam eden Zihni Aldırmaz, Ferat Yüksel, Muammer Çalışkan ve Mustafa Varol'un tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrolle tahliyesi kararlaştırıldı. Tahliye edilen sanıklar her Cuma karakola gidip imza verecek. Tahliye gerekçesi mahkeme başkanı tarafından 'Delillerin büyük oranda toplanmış olması, suç vasfında değişiklik olma ihtimali ve tutuklulukta n beklenen faydanın gerçekleşmiş olması' olarak açıklandı. Duruşma 1 Kasım 2016 tarihine ertelendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ/PDY davasında 4 sanık tahliye edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN