Yöneticiler uyuyor yeşil işgali sürüyor

Halkın kullanımına açılması gereken yeşil alanlar işgal altında. İşgali sonlandırması beklenen Büyükşehir ve Seyhan Belediyesi, sorumluluğunu yerine getirmek yerine seyretmeyi tercih ediyor

Giriş Tarihi: 16.7.2016
Yöneticiler uyuyor yeşil işgali sürüyor
'da yeşil alanların talan edilmesi karşısında yerel yönetimlerin vurdumduymazlığı vatandaşların tepkisine neden oluyor. Vatandaşlar, Büyükşehir ve Seyhan Belediyesi'nin Yeni Baraj Mahallesi'nde yaşanan Seyhan Nehri manzaralı yeşil alan gaspına müdahale etmemesinin arkasındaki nedenleri merak ediyor. Her iki belediyenin, yeşil alan işgaline müdahale etmeyerek işlenen suça ortak oldukları iddia ediliyor.

2005'TEN BERİ İŞGAL ALTINDA
Seyhan Nehri'ne nazır yeşil alan işgali, bölgedeki Belediye Hizmet Alanı olarak ayrılan 3 dönümlük alanın Aytaç Durak döneminde Adana Müteahhitler Birliği'ne (AMB) verilmesinin ardından başladı. 2005 yılında yeşil alan olarak kamuya terk edilen 22 dönümlük alan yavaş yavaş işgal edildi. AMB, Uptown, Çapa ve Damla Sitesi, Dilberler Park'a dâhil edilerek kamuya açılması gereken yeşil alanı işgal etti. SABAH Güney, yeşil alan gaspını, 9 Haziran 2016 tarihli sayısında "Yeşil alanlar işgal altında", 18 Haziran 2016 tarihli sayısında "Dilberler Park işgal altında", 22 Haziran 2016 tarihli sayısında "Sundurma yıkılıyor yeşil işgali sürüyor" ve 27 Haziran 2016 tarihli sayısında "Dilberler Park'ın talanı bitmiyor" başlıklarıyla kamuoyuna duyurdu. İşgale yönelik tek olumlu girişim Seyhan Belediyesi'nden geldi ve Ege Balık'ın faaliyet gösterdiği 120 metrekarelik kaçak bölümü mühürledi.

PARALI OTOPARK
Ancak gerek Büyükşehir gerekse Seyhan Belediyesi bunun dışında hiçbir adım atmayarak işgalin devam etmesine onay verdi. Yeşil alan işgalinin yanında 10 metrelik imar yasağına, 5 metrelik çekme mesafesine uyulmazken, büyük bir alan da otopark olarak kullanılıyor. AMB üyeleri ile Uptown ve Çapa Balık müşterilerinin faydalandığı otoparktan yararlanmak isteyen vatandaşlardan park ücreti alındığı da iddia edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yöneticiler uyuyor yeşil işgali sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN