Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitkisel yağ sanayisi sorunları tartışıldı

Giriş Tarihi: 17.7.2016
Bitkisel yağ sanayisi sorunları tartışıldı
Bitkisel Yağ üretiminde 'de önemli bir yer sahip olan Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki yağ sanayicilerinin iştiraki olan Güney ve Güneydoğu Anadolu Yağ Sanayicileri Derneği (GÜNYAĞDER), Hüseyin Nuri Çomu başkanlığında Adana'da gerçekleştirdiği toplantı ile sektörün sorunlarını ve çözümlerini tartıştı. Bitkisel yağ sektörünün en güncel probleminin tağşiş olduğunu ve bu hususta denetim ve cezaların arttırılması yönünde beklentileri olduğunu belirten BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ürün ambalajında belirtilmemiş bir biçimde karışım yapan kuruluşlar için yaptırım uyguladıklarının altını çizdi.

140 BİN TON AYÇİÇEĞİ
GÜNYAĞDER Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, "'deki bitkisel yağ üretiminde ülkemizin güneyinin, özellikle Çukurova'nın çok önemli bir yeri bulunuyor. Bölgemiz; Mısır, Ayçiçek, Soya, Pamuk ve Zeytin üretimde konum itibariyle önemli bir yere sahiptir. 'de yetişen soyanın yüzde 95'i, Mısır'ın ise yaklaşık üçte biri Çukurova'da yetişmektedir. Bu yıl Çukurova'da yaklaşık 140 bin ton ay çekirdeği hasadı beklemekteyiz. Bölgemizin tüm bu zenginliği ile ülkemizde bitkisel yağ üretiminin her aşamasındaki sorunları ve beklentileri dile getirmek, çözüm üretmek GÜNYAĞDER'in başlıca görevleri arasında olacaktır" dedi.

YAĞLI TOHUM PİYASASI
Yağlı tohumlarda desteklemelerin verimliliğe, iç piyasa ve dış piyasa fiyatlarına göre belirlenmesi gerektiğini belirten Çomu; "Hammaddedeki dış piyasa fiyatları, zaman zaman yerli tohumdaki fiyatları da etkiliyor. Bu yüzden devletimizin destekleme primlerini belirlemesi gerekir. Hasat döneminde piyasayı dengeleyici prim uygulamasına geçilmesine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Yağlı tohum piyasasını daha da rekabetçi hale getirmek için çiftçinin desteklenmesi önem arz etmektedir. Bununla birlikte çiftçinin ihtiyaç duyulmayan ürünleri üretmesi yerine, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu ürünleri üretmesini teşvik etmek için, çiftçinin hasat ettiği mahsulü satabileceği garantisine sahip olması gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitkisel yağ sanayisi sorunları tartışıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN