Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukurovalılar iyi sınav verdi

Kurtuluş savaşında gösterdiği mücadele ile adını tarihe yazdıran Çukurova bölgesi, 15 Temmuz kalkışmasında da destan yazdı. Halk sabaha kadar uyumadı, kalkışmacılara ‘dur’ dedi

Giriş Tarihi: 17.7.2016
Çukurovalılar iyi sınav verdi
Fetullahçı Terör Örgütü mensubu olan Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki bir grubun 15 Temmuz Cuma akşamı Anayasal düzeni değiştirmeye yönelik yaptığı kalkışma halk tarafından püskürtüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Çukurova bölgesinde de vatandaşlar sokağa indi, ellerinde Türk bayrakları ile FETÖ'cü askerlerin kalkışmasını protesto etti. Sabaha kadar uyumayan Çukurovalıların çoğu sabah olmasına rağmen evine ya da işine gitmedi. Bu vatanı FETÖ'cülere teslim etmeyeceğini gösterdi.

HALK SOKAKLARDA KALDI
FETÖ'cü askerlerin kalkışmasını protesto etmek amacıyla önceki gün akşamdan itibaren sokağa dökülen vatandaşlar protestolarını dün de sürdürdü. , , Gaziantep, Kahramanmaraş, Niğde, Osmaniye ve Hatay'da ellerinde Türk bayraklarıyla caddelerde yürüyen ve "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Asker kışlaya" diye slogan attı. Başbakan Binali Yıldırım'ın dün öğle saatlerinde "Herkes işini gücünü bitirdikten sonra yine sokaklara çıksın, vatanına sahip olsun" çağrısı da etkisini gösterdi ve Çukurovalı vatandaşlar dün sabaha kadar sokaklarda kalmaya özen gösterdi.

DEMİRHAN: VALİYİ GÖZALTINA ALIN
Mersin'de gözaltına alınan Tuğgeneral Demirhan'ın İl Emniyet Müdür Vekili Yakup Usta ve Jandarma Albay Mustafa Bakçepınar'ı arayarak "Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koyduğunu ve kendisinin de 'Sıkıyönetim Garnizon Komutanı' olduğunu belirterek, Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve kaymakamların gözaltına alınmasına karar verdiğini" söylediği ortaya çıktı. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, "Adana bugün darbeye ve darbecilere karşı ayağa kalkmıştır. Biz şu an Adana'da bulunan 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığındaki askerlerimizle birlikte, devletimize hükümetimize, siyasi otoriteye bağlı olarak görevimizi yerine getiriyoruz" dedi.

YENİ: ARKASINDA YÜCE MİLLET VAR
Adana AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, "Demokrasiye karşı kalkışmayı ortaya koyanlar cezasına çekene kadar sokakta olacağız" dedi. Darbe girişimine karşı durmak ve demokrasiye sahip çıkmak için Adanalılar Ak Parti İl Binası ve Adana Emniyet Müdürlüğü önünde nöbet tuttu. Ellerinde Türk Bayrakları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine "Dik dur eğilme bu millet seninle" sloganı atan binlerce vatandaşlara konuşan Başkan Fikret Yeni, eylemi yapanların yaptıklarının bedelini ödeyinceye kadar sokakta olacaklarını söyledi. Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, kalkışmanın ardından sokağa dökülen binlerce vatandaşa hitap ederek, arkasında millet olan hiç bir iktidarın kimse tarafından alt edilemeyeceğini söyledi.

GÖZALTILAR YAPILDI
Tuğgeneral Bekir Ercan Van, Kurmay Albay Halil Çelik, Hakim Teğmen Gani Çetintaş, Hakim Teğmen Faruk Savaş, Topçu Albay Turgut Çelebi, J. Uzm. Onb. Tahsin Orak, J. Ütgm Hasan Şahna, J. Kur. Bnb. Osman Tunahan Berk, Pilot Kurmay Binbaşı Devrim Ağırağaç, Hava Pilot Üsteğmen Hızır Özyuva, Hava Pilot Üsteğmen Fatih Akbulut, Hv uçak bakım Kd Bşçvş Bülent Toygar, 4. Sın Em Md. Nezir Özcan, 4. Sın Em Md. Haluk Pamukçu, Emn. A. Semih Mustafa Tiryaki, Komiser Duran Kanmaz, Kom. Yrd. Hakkı Daşkın, Kom Yrd Ömer Faruk Atıcı Adana polisinin başarılı operasyonu ile gözaltına alındı. Mersin Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Basri Dağdelen, Hatay 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat ile 6 asker de gözaltına alınan isimler arasında yerini aldı. Gaziantep'te de 5. zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal ile birlikte 7 hâkim ve savcı, 11 subay, 21 astsubay, uzman erbaş ile bir erbaş, bir sivil memur olmak üzere 33 kişi gözatına alındı.

Nazan ERDEM-Halil BİLEK-Deniz KARA-Adnan AÇIKGÖZ-Mehmet BONCUKTahir KISACIK-Yaser ÇAPAROĞLU-Hayrettin YENEL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurovalılar iyi sınav verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN