Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonominin kalbi Gaziantep’te attı

Giriş Tarihi: 17.7.2016
Ekonominin kalbi Gaziantep’te attı
2016 OECD Ekonomik İnceleme Raporu tanıtım toplantısı Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve OECD Genel Sekreteri Angel Gurria'nın katılımıyla gerçekleştirildi. Zeugma Müzesinde gerçekleşen toplantıya Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, GSO Başkanı Adil Konukoğlu, GTO Başkanı Eyüp Bartık ile çok sayıda davetli de iştirak etti.

GAZİANTEP MOTOR GİBİ
Gaziantep'in için özel bir yer olduğunu söyleyen Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, " başaracaksa Gaziantep büyümenin önemli yeni motorlarından bir tanesidir. Başarı sadece büyüme değil tabi, başarı iç huzur, iç barış olarak tanımlanması da gerekiyorsa ki gerekiyor, burada Gaziantep'te istihdam sağladığı bütün alanlarda hızla ilerleyen 350 bin Suriyeli kardeşlerimiz, Kürt ve Türk kardeşlerimiz, doğudan, batıdan bir çok insanın barış ve huzur içerisinde yaşadığı bir ilimizdir. Ortadoğu'nun en önemli üretim üslerinden bir tanesidir" dedi. OECD'ye bakıldığı zaman 2010-2015 yılları arasında Türkiye'nin 5,2 büyüdüğünü söyleyen Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Baktığınızda Türkiye'nin 5,2 büyümüş olduğunu görüyorsunuz. Küresel krize rağmen hızlı büyüdük. Aşırı büyüme olunca bir parça frene bastık. Amaç sürdürebilir Türkiye. Eski Türkiye hız büyüyüp hızlı daralıyordu. İlk defa çok hızlı büyüme döneminden sonra makul ılımlı büyümeyi sürdürebildik. Bu da politika gerektiriyordu. OECD en hızlı büyüyen ülke sıfatına tabi ki bizi kavuşturuyor. O dönemde AB üyesi ülkeler 1,1 büyümüş" diye konuştu.

İNANILMAZ BİR RAKAM
Türkiye'nin son 4 yıl içinde yüzde 4,4 büyüme gösterdiğini ve Avrupa gibi olumsuz yönde büyüme gösteren bölgelere göre 4 kat fazla büyüdüğünü söyleyen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, "Türkiye son 4 yıl içinde yüzde 4,4 büyüme gösterdi. Yani bu Avrupa gibi, hala olumsuz yönde büyüme gösteren bölgelere göre 4 kat daha fazla büyüme demek. Bu rakam ortalamalara baktığınız zaman inanılmaz bir rakam" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonominin kalbi Gaziantep’te attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN