Nehri kirleniyor

Giriş Tarihi: 21.7.2016
Asi Nehri kirleniyor

’ın Samandağ ilçesinden Akdeniz’e dökülen ‘Hatay’ın gerdanlığı’ Nehri’ne bazı noktalarda kanalizasyon suları karışıyor. Hızla kirlenen Asi’ye müdahale edilmesi isteniyor

Bir zamanlar tekne turu yapılan, Antakya'nın merkezinden geçen ve ''ın gerdanlığı' olarak anılan Nehri, kirlilik nedeniyle şehrin en önemli sorunlarından biri oldu. Lübnan'ın Bekaa Vadisi'nden doğup, 'den geçerek Hatay'ın Samandağ ilçesinden Akdeniz'e dökülen Asi Nehri'ne bazı noktalarda kanalizasyon suları karışıyor. Vatandaşlar, kanalizasyon suları ve atılan çöpler nedeniyle kötü kokuların yayıldığı nehrin temizlenmesini istiyor. Şehrin en merkezi yerinden geçen Asi Nehri'nde, özellikle Ata Köprüsü civarında duvar kenarlarında biriken çöpler görüntü kirliliğine neden oluyor. Sulama için bazı yerlerde çiftçiler tarafından bentler oluşturulması nedeniyle suyun yetersiz kalması kokuyu daha da artırıyor. Özellikle Ata Köprüsü civarında burunlarını kapatmadan nehir kenarından geçemediklerini ifade eden Hataylılar, soruna çare bulunmasını istiyor.

TESİS KURULACAK
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise sorunun çözümü noktasında çaba harcadıklarını söyledi. Asi Nehri'ndeki kirliliğin giderilmesi amacıyla Küçükdalyan Mahallesi'nde 50 dönümlük bir arsaya arıtma tesisi kurulacağını belirten yetkililer, "Şu anda tesisin proje çalışmaları devam ediyor. Vakit kaybedemeden ihalesini yapıp 2017 sonunda bitirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Turunçlu Mahallesi'nde var olan arıtma tesisi de yenilenecek, kapasitesi artırılacak" dedi.

BİR ZAMANLAR PIRIL PIRILDI
Bir zamanlar Asi Nehri böylesine temiz akıyordu. Ancak kanalizasyonların karışmasıyla nehir kötü bir görüntü vermeye başladı. Üstelik ağır koku yüzünden vatandaşlar çok şikayetçi. Reyhanlı Barajı'nın tamamlanmasıyla nehre temiz su verilecek ve suyun sürekli akması sağlanacak. Bu sayede kirlilik ve kötü kokunun önüne geçilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asi Nehri kirleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN