Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İste’nin hedefi Teknoversİte

Giriş Tarihi: 22.7.2016
İste’nin hedefi Teknoversİte

’nin 8’inci teknik üniversitesi olarak eğitim hayatına başlayan İskenderun Teknik Üniversitesi, inovasyon, Ar- Ge ve odaklı özgün ve girişimci bir ‘TEKNOVERSİTE’ olmayı hedefliyor

'nin önemli sanayi şehirlerinden biri olan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), inovasyon, Ar-Ge ve odaklı özgün ve girişimci bir üniversitede eğitim vaat ediyor. İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, çiçeği burnunda üniversitenin hedefini tek bir kelimeyle özetliyor: TEKNOVERSİ- TE. Zaten üniversitenin logosundaki 'İ' harfi insanı, İskenderun'u ve inovasyonu; kırmızı rengi bilim tutkusunu, yenilikçiliği ve girişimciliği; gri ise devleti, çeliği ve 'çelik gibi güçlü olmayı' ifade ediyor.

"TAKIM OYUNU OLMALI"
Üniversitelerin ülkeyi dönüştürecek ve lokomotif olması gereken müesseseler olduğunu belirten Rektör Dereli, "Kişisel olarak hiçbir zaman 'rektör olmak' gibi bir hayalim veya ihtirasım olmadı. Bununla birlikte, 'hayalinizdeki üniversiteyi' oluşturabilmek için rektörlük görevi iyi bir fırsat sunabilir. Tek başına hiçbir şeyin anlamı yok. Bir takım lideri olarak, paylaşarak, insanlarımızı motive ederek güzel şeyler üretmek, bilim ve teknoloji üretmek istiyoruz, bunları topluma mal etmek istiyoruz, yaşam kalitesini yükseltmek istiyoruz" diyor.

ÖNCELİK TEKNİK BİLİMLERE
İskenderun Teknik Üniversitesi'nin (İSTE), sadece bilgiyi üretmekle kalmayıp, bilgiyi paylaşacak ve teknolojiye dönüştürerek yaşam kalitesini artırmaya odaklanacağını vurgulayan Dereli, şehrin, bölgenin ve ülkenin önceliklerini bilerek 'teknik üniversite' olmanın bilinciyle, yoğunluğu her şeyden önce teknik bilimlere verdiklerini vurguluyor. Ve bir noktaya dikkat çekiyor Dereli: Ancak bu durum, sosyal bilimlere önem vermeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Dünyanın en iyi üniversitelerinde olduğu gibi bizim de sosyal bilimler ile ilişkili fakültelerimiz olabilir.

"TEKNOVERSİTE"
bizim en önemli üst vizyon projemizdir diyen Rektör Türkay Dereli şunları söylüyor: Bu kelime, teknoloji ve üniversite kelimelerinin kesişmesinden oluşuyor. İlk kez bizim tarafımızdan ortaya konulmuş bir yaklaşımdır, tarafımızca tescillidir ve tektir. Hayalimiz bir 'teknoversite' olmak ve ileride bunun bir 'tekno-şehir' ve 'tekno- ülke'ye dönüşmesine vesile olmaktır. Örnek olmak istiyoruz bu konuda. Bunu yaparken Sanayi 4.0'ı rehber ediniyoruz ve bu çerçevede çalışıyoruz. İnovasyonu ve teknolojiyi sadece konuşan değil, üreten-yaşayan ve yaşatan bir üniversite olmak istiyoruz.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli:

Hedefler koyacağız

Bir hayali olan, kendi gibi olmak isteyen, üretmek isteyen öğrencileri davet eden Dereli, "Birlikte başarmayı isteyen, girişimci ruhu ve yenilikçi fikirleri olanlar bizi tercih etsinler. Bilimde heyecan arayanlar bizi tercih etsinler, çünkü biz gerçekten heyecanlıyız. Biz, öğrencilerimizin mezun olmadan önce mutlaka toplumsal ya da endüstriyel bir fayda oluşturmasını isteyeceğiz. Onların önüne hedefler koyacağız ve o hedefe ulaşmaları için her türlü desteği vereceğiz. Bize gelen öğrencinin, öncelikle kendisini aramasını, tarif etmesini ve bulmasını istiyoruz. Amacımız özgüveni yüksek mezunlar yetiştirmek olacak. Yerleşke konusunda öğrencilerin sıkıntı çekmeyeceğini ifade eden Prof. Dr. Türkay Dereli, öğrencilere şu mesajı veriyort: 750 dönümlük bir arazi üniversitemize İskenderun'da 'Merkez Kampus' için tahsis edilmiş durumda ve bu konuda bir sıkıntımız yok. Kampusumuzun mimari bir kimliği olsun istiyoruz. Çevre dostu ve modern bir kampus hedefimiz var. Merkez kampusun şehrin içerisinde olması ayrı bir avantaj. Ayrıca, çevre birimlerimiz de var. Örneğin Dörtyol Meslek Yüksekokulumuz 850 dönümlük bir yerleşkede faaliyet gösteriyor. 'Üniversite-Sanayi İşbirliği' yerine 'Dörtlü Sarmal' modeli olarak da bilinen 'Üniversite-Sanayi-Kamu- Toplum' işbirliğini öncelik aldıklarını kaydeden Dereli, "İşbirliğini yaygınlaştıracağız ve özellikle de öğrencilerimizi ve halkımızı da bu konuda motive edeceğiz. Öğretim üyelerimizin bilgi ve tecrübelerini sanayiye yansıtırken, sanayinin tecrübesini de biz alacağız. KOSGEB, Türk Patent Enstitüsü, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı gibi kuruluşlarla işbirliği yapıyoruz. İSTE-TTO (İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi) faaliyetlerine başladı. Bu kanalları kullanarak işbirliği konusunda çok etkin olacağız" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İste’nin hedefi Teknoversİte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN