Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İSTE’de : İnsan odaklı bir yerleşke

Giriş Tarihi: 26.7.2016
İSTE’de hedef: İnsan odaklı bir yerleşke

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, “İyi bir kampus yapabilmek için çaba gösteriyoruz. TEKNOVERSİTE’mizin kampusunun insan odaklı olmasını istiyoruz” dedi

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Merkez Kampusu iyiden iyiye şekilleniyor. Kısa bir süre önce, hemen önündeki köprülü kavşağın ve ana giriş kapısının hizmete girmesiyle dışa ve anayola daha iyi bağlanan kampusun içinde de hummalı bir çalışma gözleniyor. Bir taraftan altyapı çalışmaları ve hazırlıkları yapılırken bir diğer taraftan da tadilat ve peyzaj çalışmaları sürdürülüyor. Ancak bütün bu çalışmalar da "insan" ögesi ön planda tutuluyor.

BİSİKLET YOLLARI
Türk Kızılayı tarafından hediye edilen bisikletlerin pedalları İSTE'de öğrencilerin ve personelin kampus içi ulaşımını kolaylaştırmak için dönüyor. Şimdilik mütevazı bir bisiklet yolu kullanılıyor, ama ileride daha güzel ve yüksek standartlar da bisiklet yollarının yapılması planlanıyor. Sağlıklı yaşam, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması, peyzaj, yeşil kampusiçi ulaşım ve kampusun şehre bağlantısı konuları üzerinde titizlikle duruluyor.

PEDAL ÇEVİRDİLER
Bu konularda başta İskenderun Belediyesi olmak üzere ilgili tüm paydaşlarla işbirliği yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Muhammet İkbal Polat ile Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli, İSTE Merkez Kampusu girişi önünde devam eden düzenlemesini yerinde inceledi. İkili bir yandan İSTE Bisiklet Topluluğu öğrencileriyle birlikte pedal çevirirken bir yandan da kampusun çevre düzenlemesi ve bisiklet yolları konusunda görüş alışverişinde bulundu. İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, üniversiteye ilk etapta Türk Kızılayı tarafından hediye edilen bisikletlerin sayısının zamanla artırılacağını belirterek, "Belediyelerimiz bisiklet temini ve bisiklet yolu konusunda bize yardımcı olacaklarını söylüyor. Sağlık Bakanlığı'na da müracaat ettik. En az 100 adet bisikletimizin kampusumuzda kullanımda olmasını liyoruz, bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

"DURURSAK DÜŞERİZ"
Prof. Dr. Türkay Dereli, sözlerini, "Bizim işimiz de bisiklete binmek gibi bir şey. Sürekli pedal çevirmek zorundasınız. Durursanız düşersiniz. O yüzden iyi bir kampus tasarlamak ve yapabilmek için çaba gösteriyoruz arkadaşlarımızla birlikte. TEKNOVERSİTE'mizin kampusunun insan odaklı olmasını istiyoruz. Yaya dostu ve çevre dostu olmasını istiyoruz. Mastır planımızda tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulacak. Elbette kampus, fakülte binaları, sayıları önemli ama daha da önemlisi insan, eğitim, öğretim ve araştırma kalitesidir. Biz bunlara da yatırım yapıyoruz. TEKNOVERSİTE vizyonu ile bir 'yenilikçilik ve girişimcilik ekosistemi' kurmak istiyoruz" diyerek tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İSTE’de hedef: İnsan odaklı bir yerleşke
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN